Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler > Haber Detay

Sanayiden yine yavaş büyüme sinyali geldi


Sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 3,2 artış gösterdi.

Haber : Orhan Karaca / 18.08.2013

Sanayi üretimi haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) takvim etkisinden arındırdığı yani işgünü sayısına göre düzelttiği veriler, bu oranı biraz daha yüksek ve yüzde 4,2 olarak gösteriyor. Takvim etkisine ek olarak mevsim etkisinden de arındırılan verilere göre ise haziran ayında sanayi üretimi önceki aya kıyasla yüzde 1,4 artmış bulunuyor.

Tabloyu  görmek için görsele tıklayın.
Bu verilerin hepsi de sanayinin haziran ayında önceki aydakinden daha iyi bir performans gösterdiğine işaret ediyor. Mayıs ayında sanayi üretimindeki yıllık artış yüzde 1,9’du. Takvim etkisinden arındırıldığında bu oran yüzde 1’e iniyordu. Mevsimsel düzeltilmiş veriler de mayıs ayında sanayi üretiminin önceki aya göre azaldığını gösteriyordu.

GEZİ ETKİSİ
Hatırlanırsa haziran ayı Gezi Parkı olayları yüzünden yurtiçinde siyasi karışıklığın yaşandığı bir dönemdi. Buna ek olarak, yurtdışı gelişmeler yüzünden, finansal piyasalar da epey karışıktı. Kurlarda ve faizlerde yükselişe yol açan bu gelişmelerin ekonomiyi nasıl etkilediği merakla bekleniyordu. Son veriler, sanayi üretimin bu olaylardan en azından sıcağı sıcağına etkilenmediğini gösteriyor.

Fakat TÜİK’in geçen hafta yayınladığı perakende satışlara ilişkin verilerde haziran ayında büyük bir gerileme vardı. Bu verilere göre haziran ayında perakende satışlar geçen yılki düzeyinin yüzde 4,8 altında kaldı. Bu, söz konusu gelişmelerin tüketimi olumsuz etkilediğini gösteriyor. Yatırımlarda ve dış talepte ise zaten zayıflık var. Bu durum önümüzdeki aylarda sanayi üretiminde de olumsuz gelişmeler görebileceğimizi düşündürüyor.

Haziran ayı verilerinin yayınlanmasıyla birlikte, sanayi üretiminde ikinci çeyrek döneme ilişkin veriler de ortaya çıkmış oldu. Bu veriler ikinci çeyrekte sanayi üretiminde bir miktar toparlanma olduğunu gösteriyor. Çünkü ilk çeyrekte yüzde 1,3 olan yıllık artış oranı ikinci çeyrekte yüzde 3,2’ye yükselmiş bulunuyor.

Ancak takvim etkisine göre düzeltilmiş verilere bakılırsa, bu toparlanmada işgünü sayısındaki farklılıkların önemli etkisi var. Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre ikinci çeyrekte yıllık artış sadece 0,4 puan yükselmiş ve yüzde 2,9’a çıkmış durumda. Bu veriler sanayi üretiminde esasında ilk çeyrekte cılız bir toparlanma yaşandığını, ikinci çeyrekte ise durumun pek değişmediğini ifade ediyor.

BÜYÜME NE OLUR?
Sanayi üretimindeki gelişmeler bizi en çok ekonominin genelindeki büyümeye ilişkin sinyal vermesi nedeniyle ilgilendiriyor. Sanayi üretimindeki yıllık değişim ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki (GSYİH) yıllık değişim arasında genelde yakın bir ilişki var. Bu ilişki bazen geçici faktörler yüzünden zayıflayabiliyor.
1 | 2 | Sonraki Sayfa ► | Son Sayfa ►►

Sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 3,2 artış gösterdi.
Sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 3,2 artış gösterdi.
 
 

Arkadaşına yolla  
Yazdır
Favorilere ekle
    Yorumlar ( 0 )
    Bu Resim'e Henüz Yorum Yapılmamış.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Ekonomist Online sorumlu değildir.
Siz de yorumunuzu yazın:
   

 
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumnuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.
 
 
Forumdan Başlıklar
En Çok Okunanlar // Yorumlananlar
Yatırım yapılabilecek 30 gıda şirketinin franchising koşullarını araştırdık.
Global kriz, az riskle yatırım imkanı tanıyan franchising sistemine olan talebi artırdı. İş bulamayanlar, işini kaybetme korkusu yaşayanlar ya da krizden darbe yiyen sektörlerde faaliyet gösteren ş Devamı için tıklayın...Anket
Suriye ile ilişkilerin gerilmesi, Ortadoğu ülkelerinde ihracatçı için pazar kaybına neden oldu mu?Ekonomist ve Capital Sıralamaları
siralamalar
E-bülten
 
E- mail Adresiniz
 


Dergi İçeriği ve Verilen Ekler
 • İthal ayakkabıya vergi yerli üreticiyi güldürdü
 • “Zorlu Center, rantçı olmadığımızı gösterdi”
 • 200 milyon dolara 7 hastane kuracak
 • Önce ortak oldu şimdi hepsine talip!
 • Elazığ’daki eczaneden 700 milyon TL’lik dev çıktı
 • Semtlere şekil veren inşaat markaları
 • “Kadın girişimcilerin 3’te 1’ine dokunduk”
 • Dergi İçeriği       
 • Arşiv

  Tüm geçmiş Ekonomist sayılarına kapsamlı arşivimizden erişebilirsiniz.  Hisse senedi ve Tahvil-Bono-Repo özet verileri 15 dakika gecikmelidir. Piyasa verileri MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. tarafİndan sağlanmaktadır.
  Sayfadaki analizler www.ekonomist.com.tr’ye aittir. BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

  Copyright © Ekonomist Online | Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. Hürriyet Medya Towers 34212 Güneşli - İstanbul
  anadolu_markalari en_begenilen_sirketler en_degerli_markalar sosyal_sorumluluk_liderleri inovasyon_liderleri ceolarin_ideal_sirketleri en_guclu_30_kadin Perakende50 ihracat500 en_guclu_is_insanlari anadolu_250 Capital500