İki girişime 150 bin TL yatıracak

İki girişime 150 bin TL yatıracak

burcuAkıllı şehirler alanında teknoloji üreten ve yüksek teknolojiye odaklı start up’lara yatırım yapmak üzere kurulan ‘girişim platformu’ Proline Ventures, yatırımlarına devam ediyor. Proline Ventures yeni yatırımlarını ITU Çekirdek’te duyurdu.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

ITÜ ARI Teknokent’in yeni nesil girişimcilerin yetişmesine olanak tanıyan ön kuluçka merkezi ITÜ Çekirdek’in girişimcilik yarışması Big Bang beşinci kez düzenlendi. Türk teknoloji şirketi Proline tarafından kurulan Proline Ventures burada iki girişime birden yatırım kararı aldığını duyurdu.

Akıllı şehirler alanında teknoloji üreten ve yüksek teknolojiyi odağına almış start up’lara yatırım yapmak üzere kurulan bir girişim platformu olan Proline Ventures, NextHorizons ve Bracehealth girişimlerine toplamda 150 bin TL’lik yatırım yapacak.

İTÜ Çekirdek ön kuluçka girişimlerinden NextHorizons‘un geliştirdiği robotik araç, güvenlik ve savunma sanayiinde kullanılmak üzere tasarlandı.

Askeri ve sivil sektörlerde yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahale, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi çözümlerle özelleştirilebilir bir otonom/yarı-otonom robot platformu sunan Next-Horizons, özellikle mayın tespiti ve bomba imha alanlarında kullanılabiliyor.

Araç, gücünün bir kısmını güneş enerjisinden alıyor. Aynı zamanda Big Bang 2016’nın birinciliğini de paylaşan NextHorizons’a Proline Ventures tarafından 75 bin TL’lik yatırım yapıldı.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ
Proline Ventures’ın ikinci yatırımı ise akıllı sağlık alanında bir giyilebilir teknoloji ürününe oldu. 75 bin TL yatırım alan Bracehealth, kalp krizini önceden haber verebilme teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

İçinde bir sim kart bulunduran ürün, herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışıyor ve bir kalp krizi öncesinde olası riski hastaya, doktora ve belirlenmiş sağlık merkezine bildiriyor.

Yaptıkları yatırımlar ile ilgili değerlendirmede bulunan Proline Ventures Müdürü Hakan Metin Akgün, kendi geliştirdikleri SmartMix modeli ile farklılaştıklarını belirterek şunları söylüyor: “Bu yatırım modeli ile start up’lara sadece maddi destekte bulunmuyoruz.

Aynı zamanda mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme destekleri de veriyoruz. Bu kapsamda ‘Strateji ve İş Geliştirme’, ‘AR-GE ve Ürün Yönetimi’, ‘Pazarlama ve Satış’ gibi konularda da start up’ların yanında oluyoruz.

Dünyanın en iyi 18 kuluçka merkezinden biri durumunda bulunan İTÜ Çekirdek’in bu iki önemli girişimine destek olmaktan ötürü mutluluk duyuyor, hep birlikte start up ekosistemi için daha büyük katkılar sağlayabileceğimize inanıyoruz.”

7098



İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap