Enflasyonda kur etkisi gecikmeli gelecek

Enflasyonda kur etkisi gecikmeli gelecek

YILLIK TÜKETİCİ ENFLASYONU YÜZDE 7,16’DAN YÜZDE 7’YE GERİLEDİ.

DR.ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu kasım ayında yüzde 0,52 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı ayındaki yüzde 0,67’lik enflasyon oranının biraz altında olduğu için, kasım ayında yıllık enflasyon da bir miktar düşüş gösterdi. Ekim ayında yüzde 7,16 düzeyinde bulunan yıllık TÜFE enflasyonu kasım ayında yüzde 7’ye indi.

Kasım ayında yıllık enflasyonun gerilemesi büyük ölçüde gıda fiyatlarının “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) aksine düşüş göstermesinden kaynaklandı. Ev eşyası fiyatlarının da mevsim normallerinin aksine düşüş göstermesi ve giyim ve ayakkabıda fiyat artışlarının mevsim normallerinin altında kalması da kasım ayında enflasyonun gerilemesine katkıda bulundu. Ulaştırma, eğlence ve kültür ile çeşitli mal ve hizmet gruplarındaki fiyat gelişmeleri ise enflasyonun daha fazla gerilemesine engel oldu.

Döviz kurlarında eylül ayı sonunda başlayan yükseliş kasım ayında iyice hızlanmıştı. Bu yükselişin bir bölümünün enflasyona yansımaya başlaması bekleniyordu. Ancak en azından TÜFE için bu yansıma gerçekleşmedi. Fakat Yurtiçi Üretici Fiyatları (Yİ-ÜFE) enflasyonu kur etkisiyle kasım ayında yüzde 2,84’ten yüzde 6,41’e fırladı. ÜFE’de bu sıçrama yaşanırken TÜFE’nin yatay seyretmesi, kurlardaki yükselişten kaynaklanan maliyet artışlarının düşük talep yüzünden tüketici fiyatlarına yansıtılamadığını düşündürüyor. Ancak bunun böyle çok uzun süre devam etmesi mümkün değil. Bu ay ya da yeni yılın ilk aylarında kur artışlarının tüketici fiyatlarına da yansımaya başladığını görebiliriz. Yani enflasyonda önümüzdeki aylar pek iyi geçmeyeceğe benziyor.

8055İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap