DHL, Türkiye’de yatırım atağında

DHL, Türkiye’de yatırım atağında

DHL’nin tedarik zinciri yönetimi ve lojistik çözümleri şirketi DHL Supply Chain, Türkiye’de yatırım atağına kalktı. Şirket, 2019 yılı sonuna kadar Türkiye’de üç yeni tesisi devreye almayı planlıyor. Bu tesisler için 40 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

İlaç sektörüne özel olacak ilk tesis, 2018 yılının ilk çeyreğinde Esenyurt’ta açılacak. Bu tesiste 250 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. DHL’nin tedarik zinciri yönetimi ve lojistik çözümleri şirketi DHL Supply Chain, Türkiye’de yeni yatırımlar için harekete geçti. Sağlık başta olmak üzere altı farklı sektörde faaliyet gösteren DHL Supply Chain, 2019 yılının sonuna kadar Türkiye’de üç yeni tesisi devreye alacak. Bu tesisler için 40 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

DHL Supply Chain’in söz konusu yatırımlarından ilki Esenyurt’ta 2018’in ilk çeyreğinde açılacak. Bu tesis 20 milyon TL’ye mal olacak. DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, “Bu tesiste 250 kişiye istihdam yaratacağız.

Bu tesis ilaç sektörüne özel tasarlandı. İçinde laboratuvarlar, imha edilecek ürünlere özel depolar olacak” diyor. Şirket, bu tesisin ardından 2019’da Gebze ve Esenyurt’ta iki tesis daha açmayı planlıyor. Bu iki tesis için de toplam 20 milyon TL’lik yatırım planlanıyor.

EN HIZLI ÜLKE
DHL Supply Chain Türkiye, sadece sağlık sektöründe yılda yaklaşık 150 milyon kutu ilaç ve medi-kal malzemeyi Türkiye’de depolayıp dağıtıyor. Bunun yanı sıra sağlık dışı sektörlerdeki 85 müşterisinin yılda 60 milyon kolisinin tüm Türkiye’ye dağıtımını yapıyor.

2017’yi yüzde 18’lik büyümeyle kapatmaya hazırlanan DHL Supply Chain Türkiye, 28 ülkenin bulunduğu EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’nde ciroda enhızlı büyüyen ülke oldu. 2018’de yeni yatırımların da etkisiyle en az yüzde 15’lik büyüme hedefleniyor.

DHL, tesis kurmanın yanı sıra son dönemde iş sağlığı ve güvenliğine de yatırım yapıyor. Arabalara konulan özel bluetooth sistemleri sayesinde şoförler cep telefonlarına dokunmadan konuşabiliyor. Ayrıca aracın üç farklı noktasına kamera koyduklarını söyleyen Orkun Saruhanoğlu, “Bu üç kamera sayesinde hem çalışanlarımızın hem de ürünlerin güvenliğinisürekli kontrol ediyoruz.

Tüm araçlarımızı yeni sisteme geçiriyoruz. İş sağlığı ve güvenliğine 9 milyon TL yatırım bütçemiz var” diyor. Şirket, 2018 sonunda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik yatırımlarını tamamlamayı planlıyor.

E-TİCARETE ODAKLANACAK
E-ticaret sektörünü odağına alan DHL, farklı ülkelerde kullandığı modelleri Türkiye’ye getirmeyi planlıyor. Orkun Saruhanoğlu, “E-ticaret lojistik sektörünü değiştirdi. Geleneksel yapıda bir siparişte 30 çeşit mal olurken şimdi 1,2 adet mal var. Yeni döneme uyum sağlayacak modelleri Türkiye’ye getireceğiz” diyor.

DEPOLARDA DRONE KULLANACAK
DHL Supply Chain Türkiye, kısa bir süre önce Türkiye’de AR-GE departmanı kurdu. 30 civarında mühendisin çalıştığı bu departman TÜBİTAK’a proje geliştirmenin yanı sıra dünyada uygulanan teknolojileri Türkiye’ye uyarlıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı projeler arasında drone teknolojisi var. Depolarda çalışanların çok yükseğe çıkmaması için depoların üst bölümlerinde ürünleri saymak için drone’lar kullanılıyor.

Orkun Saruhanoğlu, “Drone’larla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Depolardaki metal ağırlıklı raflar nedeniyle bazen sinyal sorunu yaşanıyor. Bunu çözersek artık depolarda drone’ları kullanacağız” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap