Yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatıracak

Yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatıracak

Avrupa imar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile ortaklık yapan Akfen Yenilenebilir Enerji, yatırım hamlesine hazırlanıyor. Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, sermaye girişi ve fonlama vasıtasıyla yenilenebilir enerjide 5 kat büyüyeceklerini söylüyor. Güçsav, “Bu alanda 1 milyar dolar yatırım yapacağız” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

542Akfen Holding, enerji sektöründeki yatırımlarına 2007 yılında hidroelektrik santralleriyle başladı. Dengeli bir portföy oluşturmak için projelerini çeşitlendirerek yatırımlarına devam eden şirket, halihazırda enerji üretiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. Hızlı bir ortaklık süreci içinde olan Akfen Yenilenebilir Enerji, önüne bu alana ilişkin ciddi bir yatınm planı koydu.

Yenilenebilir alandaki kapasitesini 5 kat büyütmeyi planlayan Akfen, bu alana 1 milyar dolarlık yatınm yapacak. Akfen Holding, bu alana bugüne kadar 527 milyon dolarlık yatınm yaptı. Bu yatınmlann 518 milyon dolarlık bölümü HES, geri kalan kısmını da GES projelerine ayrıldı.

ÇEŞİTLENDİRMEYE GİDECEK
Akfen Holding CEO’su Süha Güç-sav, enerji sektöründeki yatırımlarının bugüne kadar ağırlıklı olarak hidroelektrik santraller üzerine kurulu olduğunu ancak önümüzdeki dönemdebu alandaki yatırımların çeşitlendirilerek büyütülmesinin hedeflendiğini söylüyor.

Yenilenebilir enerji alanında da özellikle baz yük sağlayacak fırsatlar olarak jeotermal enerji santralleri ve yüksek su tutma kapasitesine sahip baraj tipi HES’lerle ilgilendiklerini ifade eden Güçsav, “Bu kapsamda fiyat-risk dengesinin uygun olduğunu gör-düğümüzde, bu alandaki en büyük oyuncu olabiliriz. Bunu sağlamak için gerekli olan sermayemiz de elimizde hazır bulunuyor” diye ekliyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 20 hissesi için Aralık 2015’te Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 100 milyon dolar karşılığında ortaklık sözleşmesi imzalanmıştı. Geçtiğimiz hafta da Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC) şirkete ortak oldu. IFC, imzalanan ortaklık sözleşmesi kapsamında Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 16,67 oranındaki hissesi için toplam 100 milyon dolar ödeyecek.

100 MW’A ULAŞACAK
Süha Güçsav, yatırım planlarıyla ilgili olarak, “Sermaye olarak şirkete girecek olan 200 milyon dolar ve ayrıca şirkete sağlanacak fonlama vasıtasıyla yaklaşık bin MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece bu alanda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacağız” diyor.

Şirketin enerji sektöründeki portföyü, yenilenebilir, fosil yakıtlar ve toptan elektrik satış ticareti olmak üzere üç kısımdan oluşuyor. Yenilenebilir enerji alanında enerji üretimine devam eden projelerinin kurulu gücü 204 MW’lık HES ve 7 MW’lık GES olmak üzere toplam 211 MW’ı buluyor.

KAYNAK NEREDEN GELECEK?
Akfen Yenilenebilir Enerji’de şu anda, EBRD’nin yüzde 16,67 ve IFC’nin de yüzde 16,67 ortaklığı var. EBRD ve IFC ile yapılan ortaklık kapsamında sağlanacak özkaynak geliştirilen enerji projelerinde kullanılacak. Süha Güçsav, “Özellikle lisansı hazır durumda bulunan rüzgar enerjisi alanındaki projeler başta olmak üzere portföyümüzü önümüzdeki dönemde satın almalar suretiyle de büyütmeyi hedefliyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap