69 bin istihdam fırsatı

69 bin istihdam fırsatı

Ayakkabı perakendesi sektöründe faaliyet gösteren Ziylan Grup da 2017’de istihdamında ciddi artış yapacak. Şu anda FLO ve Sport in Street perakende markalarıyla beraber yurtiçinde 400’ün üzerinde yurtdışında ise 50’ye yakın mağazası bulunan grup, yıl sonunda 7 bin 200’e yaklaşacak olan istihdamında artışa gidecek.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de 40 FLO ve 45 Sport in Street mağazası, yurtdı-şında ise yakın coğrafyada 45 FLO mağazası açmayı planladıklarını belirten Ziylan Grup İK Direktörü Ersin Aydın, 2 bin kişiye yakın yeni işe alım gerçekleştireceklerini belirtiyor. Aydın, satış kanalında ağırlıklı olarak yönetici adayı ve satış danışmanı pozisyonları için alım yapacaklarını dile getiriyor.

YEME İÇME ÖNE ÇIKIYOR
İşe alımlarda öne çıkan sektörlerden olan yeme içmede ise en çok işe alımı TAB Gıda yapacak. Franchise şubeleriyle birlikte 20 bine yakın çalışanı bulunan TAB Gıda’nın çalışanlarının yüzde 85’ini restoran kadrolarındaki mavi yakalılar, yüzde 15’lik kısmını ise restoran ve merkez birimlerdeki beyaz yakalılar oluşturuyor.

Önümüzdeki yıl da yeni açılacak restoranları için yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı planlayan şirket, alımların 500 kadarını yönetici pozisyonları için yapacak.

Beyaz yakalı alımlarının çoğunluğunun ‘restoran yönetici adayı’ pozisyonuna yönelik olacağını söyleyen TAB Gıda İK Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok, “Mavi yakada ise ekip üyesi pozisyonundaki alımlarımız restoran yöneticilerimiz tarafından yapılıyor” diyor.

Simit Sarayı ise İngiltere’de açılacak üretim ve lojistik merkezi, Avrupa ve Ortadoğu bölgelerinde açılacak yeni mağazalar, İstanbul genel merkez destek kadroları için yaklaşık 2 bin kişiyi bünyesine katmayı planlıyor.

EĞİTİMDE İŞ FIRSATLARI
Eğitim kurumları da hızlı büyümeleri ve yatırımlarıyla doğru orantılı olarak ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak amacıyla personel alımına gidiyor. 2 bin 160 kişiye istihdam sağlayan Mektebim Okulları da bunlardan biri.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında 15 kampüs açmayı hedefleyen kurum, buna bağlı olarak da 2017 yılında bin 400 personel almayı planlıyor. Samsun, Trabzon, Bursa, Antalya, Konya, Ankara, İzmir ve İstanbul’da gerçekleşecek olan işe alımlarda bin kişi akademik, 400 kişi ise idari kadrolara alınacak.

Bünyesinde 3 bin 708 kişinin çalıştığı Bahçeşehir Okulları ise 2017 yılında 13 okul açmayı planlıyor. Bu okulların dokuzu İstanbul’da diğerleri ise Çanakkale, Antalya, İzmir ve Yozgat’ta açılacak.

Yeni okullar için 900 kişi, geçen yıl açılıp bu yıl büyümesini sürdüren okullar için de 300 kişi alınacak. Kurum, tüm branşlarda öğretmenler, okul yöneticileri ve okullarda görev yapacak olan destek personelleri pozisyonlarında alım gerçekleştirecek.

Eğitim sektörünün bir başka büyük kurumu olan Doğa Okulları da 2017’de yönetim ve öğretmen kadrolarına 500 kişi alacak.

YENİ ALIMLAR GÜNDEMDE
Hizmet sektöründe en çok alımı çağrı merkezleri gerçekleştirecek. Beş şehir ve sekiz lokasyonda hizmet veren ve 5 bin kişiye istihdam sağlayan Comdata Türkiye 3 bin kişiyi işe almayı planlıyor.

İşe alımlarını ağırlıklı olarak müşteri temsilcisi ve yönetici pozisyonlarında yapacaklarını belirten Comdata Türkiye İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tuba Kara, “Sektörümüz iş gücü devir oranının yüksek olduğu bir sektör.

Bu nedenle gençlerin çağrı merkezi sektöründe kariyer planlayabilmeleri için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle Anadolu’daki lokasyonlarımıza çağrı merkezi yönetici pozisyonlarında dışarıdan aday bulma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz” diye konuşuyor.

Çağrı merkezleri arasında yüksek alım yapacak bir başka kurum ise CMC olacak. İstanbul’da yaklaşık 350, Malatya’da yaklaşık bin 300, Şanlıurfa’da 700, Rize’de 100, Bayburt’ta 200 kişi olmak üzere toplamda 2 bin 650 kişilik alım planı belirlenmiş durumda.

Tesis yönetimi, güvenlik, catering ve haşere kontrol alanlarında hizmet veren ISS de 2017’de büyük alım yapacak şirketlerden biri. Bugün 29 bin 600 çalışanı olan şirket, 2017’de yaklaşık 4 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

ÜÇ BANKANIN PLANI
Bankacılık sektöründe her ne kadar işe alımlar açısından durgunluk beklense de 2017’de yeni istihdam yaratacak kurumlar da olacak.

Bankaları ve iştiraklerinde 14 bine yakın kişiye istihdam sağlayan QNB Finansbank, 2017 yılında stratejisi ve hedefleri kapsamında bin 500’ün üzerinde işe alım gerçekleştirmeyi hedefliyor Banka, işe alımları, Türkiye genelindeki farklı şubeleri, saha satış, çağrı merkezi ve genel müdürlük ekipleri için gerçekleştirecek.

QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Genel müdürlük kapsamında yaptığımız ‘Management Trainee’ ve müfettiş yardımcısı işe alımlarını her yıl ‘Finans Up’ ve ‘Finans Audit Pro’ üzerinden haziran ayında yapıyoruz.

Şube ekiplerimizi ise Career programı kapsamında haziran ayında mezun olacak üniversite öğrencileri arasından seçeceğiz. Onun haricindeki tüm işe alımlarımızı yıl içerisine yayılmış bir şekilde gerçekleştireceğiz” diye konuşuyor.

Vakıfbank ve BurganBank da 2017’de işe alım yapacak bankalar arasında yer alacak.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap