Temettü şampiyonları

Temettü şampiyonları

Borsa İstanbul’da (BİST) yıl sonu bilançoları açıklanmaya başladı. Gözler şirketlerin kâr rakamlarında ve genel kurullara sunulacak kâr payı (nakit temettü) haberleri yakından izleniyor.

TALİP YILMAZ                                                        GÖZDE YENİOVA
tyilmaz@ekonomist.com.tr                                 gyeniova@ekonomist.com.tr

Buradan yola çıkarak yaptığımız araştırmada, son beş yılda yüksek ve düzenli temettü veren 44 hisse olduğunu gördük. Bu hisselerin 37’sinin performansı da borsa endeksinden ve diğer yatırım araçlarından daha yüksek.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Yani ilgili hisseler hem getirileri hem de verdikleri temettüyle yatırımcının yüzünü güldürüyor. Bu yıl aracı kurumların temettü beklentisi yüksek ve ‘al’önerisi verdiği hisseleri de haberimize taşıdık.

Geçen yıldan itibaren piyasalan tedirgin eden belirsizliklerden dolayı Borsa İstanbul’da (BİST) beklenen çıkış hareketi bir türlü görülemedi. Not indirimi beklentisi, FED kararlan, TCMB faiz kararı, ABD’de Başkan Donald Trump’ın göreve gelmesi, jeopolitik riskler ve referandum gibi iç ve dış faktörler, Borsa İstanbul’u aşağı çekiyordu.

Önceki hafta başlayan piyasalardaki yukan yönlü trend ile birlikte ise şimdi endekste 90.000’e doğru çıkış hareketi gözleniyor. Fitch ve S&P’den gelen not indirimi sonrası piyasalarda yaşanan bahar havasının ana nedeni, TL cinsi varlıklar üzerinde bir süredir baskı oluşturan belirsizliklerin kayda değer bir biçimde azalması olarak açıklanıyor.

Şu anda 16 Nisan’da yapılması öngörülen referandum da önemli bir beklenti oluşturuyor. O döneme kadar olan sürede oynaklık yaşanabilir. Bu nedenle yatırım yaparken doğru hisseleri seçmek önem kazanıyor.

TEMETTÜ NEDİR?
Temettü (Kâr payı), şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri net dönem kârı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette hisse oranlarına denk gelecek kadar elde ettikleri gelirlerdir.

Şirketler temettüyü nakit veya bedelsiz hisse senedi şeklinde dağıtabilir. Yatırımcılar nakit olarak dağıtılan temettüyü daha çok tercih eder.

TEMETTÜ VERİMLİLİĞİ NEDİR?
Bir şirketin düzenli temettü vermesinin yanı sıra borsa yatırımcıları açısından dikkat edilen bir konu da yüksek temettü verimlilik oranı olarak ortaya çıkıyor. Temettü verimliliği oranı, [(Nakit Net Temettü/Piyasa Değeri)*100] formülü ile hesaplanır.

Oran ne kadar yüksekse yatırımcı açısından o kadar iyidir. Örneğin yüzde 10 temettü verimliliğine sahip bir şirkete yatırım yapan bir yatırımcı, şirket bu oranı düzenli olarak her yıl veriyorsa, hisseye yatırdığı parayı 10 yıl içinde geri alabilir.

YATIRIMDA TEMETTÜ ETKİSİ
Yıl sonu bilançoları da hisse seçiminde önemli bir gösterge oluyor. 2016 yıl sonu bilançolarını şirketler açıklamaya başladılar. Yıl sonu bilanço dönemi, temettü (kâr payı) veren şirketlerin de potansiyelinin oluştuğu zaman. Yıl sonu bilançolarıyla birlikte şirketlerin genel kurulları yapılıyor ve temettü dağıtımı yapılıp yapılmayacağına karar veriliyor.

Temettüler büyük ölçüde 31 Mayıs tarihi itibariyle dağıtılmış oluyor. Ancak bazı şirketler temettüleri taksitlendirerek de dağıtabiliyor. Bu nedenle genel kurullar mart ve nisan aylarında gerçekleştirilse de temettü tarihleri hakkında kesin bir zaman sınırı mevcut değil.

Yatırımcının temettüden faydalanması için hisseyi temettü dağıtımından bir gün önce portföyüne katması ve temettü dağıtım gününde elinde bulundurması yeterli. Ancak bu tarz beklentilerin daha
önceden satın alındığı, bu nedenle yatırımcıların şimdiden bu yöndeki analizleri yapıp hisse alımı yapmaları, uzmanlarca tavsiye ediliyor.

Düzenli temettü veren şirketlerin hisseleri, yatırımcıların en çok takip ettikleri hisseler arasında yer alıyor. Genelde belirli bir büyüklük ve pazar payına ulaşmış, istisnai durumlar haricinde düzenli olarak kâr eden şirketler temettü ödemesi yapıyor.

Yüksek temettü verimine sahip bulunmanın veya istikrarlı temettü veriyor olmanın yatırımcı tercihleri açısından önemli bir kriter olduğu söylenebilir. Ancak kâr eden bir şirket temettü verebileceğinden, bu durum şirketlerin mali yapılarının da güvenilir olduğu anlamına geliyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap