“2016’da yüzde 200 büyümeyi hedefliyoruz”

“2016’da yüzde 200 büyümeyi hedefliyoruz”

Bu yıl 9’uncu kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi’ kategorisinin birincisi seçilen Medlis Engelli Yaşam Çözümleri’nin kurucusu Melis Tasacı, Türkiye’nin ilk portatif engelli rampaları üreticisi. Ürettiği rampaları Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’ya da ihraç eden kadın girişimci, “2016’da yüzde 200 büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre tüm dünyada bir milyardan fazla insanın engelli olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde nüfusumuzun yüzde 12’si engelli. Türkiye standartlarında engellilerin günlük yaşama katılmasında oldukça sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıya gören ve ‘engelleri kaldırmak’ üzere iş fikri oluşturan Medlis Engelli Yaşam Çözümleri’nin kurucusu Melis Tasacı, portatif engelli rampaları üretmeye ve engelli asansör gruplarına ait ürünlerin ithalatını ve bayiliğini yapmaya başladı. Ortopedik engelli erişimine yönelik bir binanın tüm gereksinimlerine çözüm sunan Tasacı, Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle bu yıl 9’uncu kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘Türkiye’nin ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi’ kategorisinin birincisi seçildi. Türkiye’de ilk yerli rampa üretimi yapmaya başlayan kadın girişimci, bugün ürettiği rampaları Avrupa’ya ihraç ediyor. Tasacı, “2016 yılı içerisinde ülkemizde şu ana dek tamamlanan yüzde 14’lük engelli erişim projelerinin devamında yer almayı ve Fransa, İngiltere ve Rusya’daki ihracatımızı sürdürerek daha fazla ülke pazarında yer almayı hedefliyoruz. 2016’da yüzde 200 büyümeyi hedefliyoruz” diyor.Tasacı, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1985 Ankara doğumluyum, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ardından Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldum. İlkokul ve ortaokul yıllarımda okullarımın futbol takımlarında, lisede ve üniversitede okul basketbol takımlarında oynadım. Üniversite 1’inci sınıftan itibaren çalışmaya başladım. 2’nci sınıfta tekerlekli sandalye ithal etmek isteyen birmedikal şirkette yarı zamanlı ürün araştırma ve yurtdışı görüşmelerini yapmak üzere başlamışken, zamanla kendimi bu şirkette ithalat işlemleri, son kullanıcı ve internet satışları üzerine tam zamanlı çalışırken buldum.

2016-da-yuzde-200-buyumeyi-hedefliyoruz-2

Engelli vatandafllara yönelik rampa üretmek fikri burada mı aklınıza geldi?
2006-2008 yılları arasında Avrupa’da katıldığımuluslararası fuarlarda ve araştırmalarımda ortopedik engelli kişilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak ve Türkiye’de henüz bulunmayan ürünler olduğunu fark ettim. 2008 kriz döneminde, riskli ve zor bir kararla bu ürünleri Türkiye’ye getirmek için kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Ailemi de ikna ederek, 1974model VWkaplumbağa arabamı 3 bin 500 TL’ye satıp ilk ürünümü ithal edip müşterime teslim ettim. Annemin desteği ile kiraladığımız 20 metrekare bir dükkanda, engelli mobilitesi alanında dünyanın sayılı firmalarının Türkiye distribütörlüğünü almak için çalıştım. Türkiye pazarında Çin ve Tayvanmenşeili ürünlerin kullanılması yaygınken, ABD, Almanya, İsveç, İngiltere firmalarının Türkiye distribütörlüklerini aldım.

Peki distribütörlükten üretime geçifl süreciniz nasıl oldu?
2010 yılında engelli erişimine yönelik ürünlerin Türkiye’de sadece ithal ürünler ile yüksek fiyatlar ve sınırlı stoklar ile sunulduğunu fark ettim. Şimdiye dek dünyada sadece ABD’de üretilenmodüler portatif engelli rampasını hiçbir üretim tecrübem yokken, Türkiye’de üretmeye karar verdim. Bir yıllık çalışmanın sonunda ilk ürünlerimpiyasaya çıktı ve 2010 yılında toplam satış rakamları Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz ilk yerli üretim ile 3 katına çıktı. Bugün ürettiğimiz portatif engelli rampası ürünlerimizi Avrupa’ya ihraç ediyoruz.

Medlis Engelli Yaşam Çözümleri’nin kurucusu Melis Tasacı ödülünü Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’ndan aldı.

Medlis Engelli Yaşam Çözümleri’nin kurucusu Melis Tasacı ödülünü
Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’ndan aldı.

“Ödül doğru yolda göstergesi”
Garanti Partners jüri proje sunumu sırasında Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak’ın kendilerini yönlendirmesi ile Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’na katılmaya karar verdiklerini belirten Melis Taşçı, kazandığı ödül ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Öncelikle bu ödül benim için büyük bir onur; yaptığımişin, ulaşmayı ve fikrini almayı hayal edemediğim kişilerce takdir edilmesi. Türkiye’ninGelecek Vaat Eden KadınGirişimcisi ödülü; doğru yolda olduğumu ve daha fazla çalışarak daha güzel işler yapabileceğimin bir göstergesi. Artık daha cesur, daha emin adımlarla daha fazla çalışarak daha büyük hedeflere ulaşabileceğime ve ödül töreninde olduğu gibi güzel anlar yaşayacağıma inanıyorum. ArtıkMedlismarkası milyonlarca kişiye ulaşıyor.”

Nerelere ihracat yapıyorsunuz?
Fransa’ya 2015 Ocak ayında başlayan ihracatımız yılın son döneminde büyük bir artış ile devam ediyor. İngiltere ve Rusya ile yeni başlayan ihracatımız ile yıllık 300 bin TL’lik ihracat hacmine ulaştık.

Yeni ülkelere açılacak mısınız?
Yeni ülke pazarlarında yer almak ve dünyada engelli erişimini Türkiye’de üretilen ürünlerimiz ile sağlamak en büyük hedefimiz. Bu konuda çeşitli ülkelerden gelen taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. Güney Afrika’dan, Avrupa’dan, İngiltere’den ve Rusya’dan şu ana dek gelen talepler bizi umutlandırıyor.

Yıllık ne kadar üretiminiz var?
Üretim miktarımızın artmasıyla Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde 500 metrekarelik bir alana taşındık. 2014 yılı içerisinde aylık 50metre olan engelli rampası üretimimiz özellikle 2015 yılının son çeyreğinde gelen yurtdışından gelen ve Türkiye’de banka şubelerine yönelik engelli erişim talepleri ile aylık 200 metreye ulaştı.

Üretiminizde bir artıfl öngörüyor musunuz?
Geçtiğimiz yıla nazaran üretim kapasitemiz 2015 yılı içerisinde yüzde 200 artış ile devam etmesinden dolayı gelecek yıldan umutluyuz. Yurtdışı pazarlarındaki etkinliğimizi arttırmayı ve Türkiye pazarındaki ilk ve lider üreticisi olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırarak 2016’da üretimimizi en az ikiye katlamayı hedefliyoruz.

Yeni ürünler üzerinde çalıflıyor musunuz?
AR-GE çalışmalarımız gelen yurtdışı talepler üzerine son dönemde daha da yoğunlaştı, Avrupa pazarında her ülkenin farklı ürün talepleri olabiliyor. Bu konuda çalışmalarımızı ODTÜ Maden Mühendisliği mezunu kardeşim Mert ve üretimimizin ilk aşamasından bugüne ürün test ve dizaynında yer alan dayım Yücel Onay birlikte gerçekleştiriyoruz. 2016 yılı ilk çeyreğinde yeni ürünlerimizi Avrupa pazarına sunmayı planlıyoruz.

2016’da ne gibi projeler gerçeklefltireceksiniz? Ne kadarlık bir büyüme hedefiniz var?
2016 yılı içerisinde ülkemizde şu ana dek tamamlanan yüzde 14’lük engelli erişim projelerinin devamında yer almayı ve Fransa, İngiltere ve Rusya’daki ihracatımızı sürdürerek daha fazla ülke pazarında yer almayı hedefliyoruz. 2015 yılını 1 milyon TL’nin üzerinde ciro ile tamamlıyoruz, 2016 da ihracatımızın artırarak devam etmesi ile geçtiğimiz yılda oluşan yüzde 200’lük büyüme rakamımızı korumayı hedefliyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap