23 Haziran’da hangi vaatler oylanacak?

23 Haziran’da hangi vaatler oylanacak?

16 milyon nüfuslu İstanbul’da halk, 23 Haziran’da bir kez daha belediye başkanını seçmek için sandığa gidecek. Seçime bir hafta kala CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım arasında ekonomi alanındaki ‘vaat yarışı’nı mercek altına aldık.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin ekonomik ve kültürel başkenti konumundaki 16 milyon nüfuslu İstanbul, 23 Haziran’da ikinci kez büyükşehir belediye başkanını seçmek için sandığa gidecek. Yarışan adayların vaatlerinin ekonomi ağırlıklı olması dikkat çekiyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Biz de Ekonomist Dergisi olarak, Türkiye gündeminin aylardır bir numaralı konusu olan İstanbul seçimlerinde Yıldırım ve İmamoğlu’nun ekonomi ağırlıklı vaatlerini derledik. Böylelikle okuyucularımız için İstanbul yarışında tarafların vaat ettiği yenilikleri, benzeşen ve ayrışan yönlerini ortaya koymak istedik.

YENİ PROJE VE DESTEKLER
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AKP’nin itirazları sonrasında 31 Mart’ta sandıktan çıkan İmamoğlu’nun zaferini geçersiz saymış ve seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti. O günden bu yana Türkiye’nin bir numaralı tartışma konusu haline gelen İmamoğlu-Yıldırım rekabeti, seçime günler kala iyice kızışmış durumda.

Seçime üçüncü aday olarak Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi adayı Mustafa İlker Yücel de katılacak. Ancak gözler tamamen İmamoğlu-Yıldırım ikilisine çevrilmiş durumda. Bu noktada, rakiplerin dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul için neler vaat ettiği büyük önem taşıyor.

Her gün İstanbul’un farklı bir yerinde miting düzenleyen İmamoğlu ve Yıldırım, İstanbullulara ulaşımdan yoksulluğa, eğitimden çevreye pek çok alanda yeni projeler ve destekler vaat ediyor.

İSTANBUL’DA YAŞAM ZORLAŞIYOR
Global piyasaların yönetim danışmanlığı şirketi Mercer’ın beş kıtada 231 şehri kapsayan küresel araştırması ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’nın 2018 sonuçlarına göre, İstanbul 130’uncu sırada yer alıyor.

Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi INRIX’in raporuna göre ise 2018 yılında dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde İstanbul, Kolombiya’nın başkenti Bogota’yı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi.

Dolayısıyla İstanbul bir yandan giderek büyüyen ve kalabalıklaşan, diğer yandan yaşaması her geçen gün zorlaşan bir metropol haline gelmiş durumda. Bu nedenle önümüzdeki dört yıl boyunca İstanbul’u yönetecek ismin, ortaya koyacağı yol haritası kentin kaderini de belirleyecek.

İŞSİZLİĞE KARŞI ÖNLEM
Binali Yıldırım’ın seçim kampanyasında doğalgaz ücretlerine yüzde 10 indirim, dar gelirli ailelere doğalgaz ve elektrik faturası destekleri, her yıl 100 bin yeni istihdam ve öğretmenlere ücretsiz toplu taşıma gibi başlıklar öne çıkıyor.

Son olarak İBB Sosyal Tesisleri’nde yapılacak düğünlere 8 bin TL’lik düğün desteği verileceğini açıklayan Binali Yıldırım, seçim vaatlerinde AKP’nin önceki dönemlerde İBB adına yaptığı yardımların artırılarak devam edeceği sözünü veriyor.

Ülke genelinde hızla yükselen işsizlik, İstanbul’da her geçen gün artıyor. Bu nedenle her iki liderin çantasında da işsizlere yönelik atılacak adımlar var. Binali Yıldırım, işsizler için 39 ilçeye istihdam merkezi açılacağı, 50 bin gence yarı zamanlı (part time) çalışma olanağı sağlanacağıve işsizlik maaşı alanların toplu taşımayı ücretsiz kullanacağı vaatlerinde bulunuyor.

YOKSULLUKLA MÜCADELE
Ekrem İmamoğlu ise İstanbullulara genç ve dinamik bir başkanlık sözü veriyor. İmamoğlu’nun vaat listesinde çocuklara ve gençlere yönelik maddeler öne çıkıyor. 500 bin öğrenciye kırtasiye ve üniforma desteği, mesleki eğitim amaçlı ‘Kent Enstitüleri’ kurulması ve öğrencilerin toplu taşıma ücretlerinin düşürülmesi, bu vaatlerden bazıları.

İmamoğlu ayrıca İstanbul halkına içilebilir musluk suyu sağlanması ve her yıl 100 bin ağaç dikilmesi gibi projelerini de öne çıkarıyor. İmamoğlu da Yıldırım gibi, İstanbul’da sayıları artan işsizler ve dar gelirli ailelere dönük pek çok destek paketi hazırlamış durumda.

İhtiyaç sahibi ailelere her ay 200 TL’den 2 bin 20 TL’ye kadar nakdi yardım yapılması, geliri yoksulluk sınırı altında olan yeni evlenecek çiftlere 2 bin TL destek verilmesi ve konutlarda kullanılan su fiyatlarına indirim yapılması, İmamoğlu’nun bu alandaki vaatlerinden öne çıkanlar. İmamoğlu ayrıca, yoksulların barınma sorununu çözmek amacıyla İBB’nin mülkünde olan arazilere 15 bin yeni konut inşa edileceği vaadinde bulunuyor.
İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap