İhracatçı birliklerinde büyük kan değişimi

İhracatçı birliklerinde büyük kan değişimi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) bağlı 59 ihracatçı birliğinin 41’inde yönetim değişti. Şimdi gözler hazirandaki TİM Başkanlığı seçiminde. Bu yarışta İsmail Gülle, Tahsin Öztiryaki, Haluk Okutur, Fuat Tosyalı, Bülent Aymen ve Hikmet Tanrıverdi’nin adı geçiyor.

ARAM EKIN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Geride bıraktığımız nisan ayı, iş dünyası açısından çok hareketli bir döneme sahne oldu. Hem Türkiye genelindeki 365 oda ve borsada hem de 59 ihracatçı birliğinde gerçekleştirilen seçimlerle, önümüzdeki dört yıl boyunca Türkiye özel sektörünün itici gücü olacak yeni yönetimler göreve geldi.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki oda ve borsalarda mevcut başkanlar büyük oranda yerini korurken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altındaki ihracatçı birliklerinde ise büyük bir kan değişimi yaşandı.

TİM’deki “iki dönem” kuralı nedeniyle başkanlıklarının sonuna gelmiş olan 40 isim yerini yeni başkanlara devrederken, toplamda 41 birlikte yeni yönetimler başa geldi. İhracatçı birliklerinde başkanlığı bırakanlar arasında İsmail Gülle, Adnan Dalgakıran, Hikmet Tanrıverdi, Orhan Sabuncu, Murat Akyüz, Bülent Aymen gibi uzun yıllardır kamuoyunda ihracat dünyasını temsil eden isimler bulunuyor. Bu yıl ilk kez üç ihracatçı birliğinde kadın başkan seçilirken,

17 ihracatçı birliğinde ise mevcut başkanlar yerlerini korudu. Şimdi gözler haziran ayında yapılacak TİM Başkanlığı seçimlerine çevrilmiş durumda. Başkanlık için güçlü isimlerin yarışta olduğu kulislerde konuşuluyor. Bu isimler arasında, İsmail Gülle, Tahsin Öztiryaki, Haluk Okutur, Fuat Tosyalı, Bülent Aymen ve Hikmet Tanrıverdi gibi önemli ihracatçılar bulunuyor.

DEMİR VE KİMYADA DEĞİŞİM
Türkiye ihracatının önemli bir kısmını üstlenen pek çok önemli birlikte bayrak değişimi yaşanırken, bu birlikler içerisinde öne çıkanlardan biri İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği oldu.

Başkanlıkta ilk dönemini tamamlayan Rıdvan Mertöz, yerini birliğin önceki başkanı olan ve ihracat dünyasında ‘abi’ lakabıyla anılan Tahsin Öztiryaki’ye bıraktı. Böylelikle başkanlığa bir dönem ara veren Öztiryaki yeniden birliğin başına geçti. Öztiryaki’nin isminin biraz önce okuduğunuz gibi TİM Başkanlığı için de geçtiğini belirtelim. Heyecanlı geçen bir seçim döneminin ardından İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nde de yeni bir başkan göreve geldi.

İki dönem kuralı nedeniyle görevi bırakan Murat Akyüz’ün desteklediği BETA Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bin 154 oyun 613’ünü alarak yeni başkan oldu. Pelister’in seçimdeki rakibi olan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu ise beklediği desteği bulamadı.

TEKSTİL VE GİYİMDE YENİ YÖNETİM
İhracatın önde gelen sektörlerinden tekstil ve hazır giyimde de iki dönem kuralına takılan başkanlar yerine yeni yönetimler başa geldi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle yerini Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz’e bıraktı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde ise Hikmet Tanrıverdi’nin koltuğunu başkan yardımcısı Mustafa Gültepe devraldı. Gerek Gülle gerekse Tanrıverdi’nin haziran ayındaki TİM Başkanlığı seçimi için iddialı adaylar olduğunu not düşelim.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde mevcut başkan Aydın Dinçer güven tazelerken, Çelik İhracatçıları Birliği’nde ise Namık Ekinci başkanlığı oybirliği ile İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Aslan’a devretti. Dikkat çekici seçim sonuçlarından biri de İstanbul Hububat Bakliyat,

Yağlı Tohumlar Ve Mamülleri İhracatçı Birliği’nde yaşandı. Mevcut başkan Zekeriya Mete’nin FETÖ suçlamasıyla tutuklanmasının ardından yapılan seçimlerde, Simit Sarayı Onursal Başkanı Haluk Okutur birliğin başına seçildi. Böylelikle ilk kez ihracatçı birlik başkanlığına seçilen Okutur’un TİM Başkanlığı için de kuvvetli adaylardan biri haline geldiği belirtiliyor.

Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nde ise iki dönemdir başkanlık yapan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Eblicioğlu, koltuğunu Vestel Genel Müdür Yardımcısı Güven Üçkan’a bıraktı.

Bu arada hatırlatalım, elektrik ve elektronikten ayrılarak ayrı bir ihracatçı birliği haline gelen Hizmet İhracatçıları Birliği bu yıl içerisinde faaliyete geçecek. 2023 için 150 milyar dolarlık ihracat hedefini tek başına sırtlamaya hazırlanan Hizmet İhracatçıları Birliği’nde yönetim kurulu ise henüz oluşturulmuş değil.

OTOMOTİVE YENİ BAŞKAN
İstanbul dışındaki ihracatçı birliklerinde de pek çok başkan koltuğunu yeni seçilen isimlere devretti. İhracat lideri otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nde (OİB) iki dönemdir başkanlığı yürüten Orhan Sabuncu’nun yerine, 106 oyun tamamını alan Beyçelik CEO’su Baran Çelik seçildi.

Hem TİM’de hem de İstanbul Sanayi Odası (İSO) yönetiminde uzun yıllar görev alan Adnan Dalgakıran ise Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği başkanlığı görevini yardımcısı Kutlu Karavelioğlu’na devretti.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birliği’nde Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bayrağı Adnan Ersoy Ulubaş’tan devraldı. Son yılların en başarılı işadamlarından olan Fuat Tosyalı’nın da ismi TİM başkanlığı için geçiyor.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nde mevcut başkan Mahmut Özgener’in İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanlığı’na seçilmesi sonrasında yeni başkan Ömer Cemal Umur oldu. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği başkanı Celal Şengör yerini Ethem Tanrıver’e bıraktı. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nde ise ihracat dünyasının deneyimli ismi Bülent Aymen koltuğunu Refik Onur Kılıçer’e bıraktı. Bülent Aymen’in de TİM başkanlığı için adı geçen isimlerden biri olduğunu belirtelim.

BİR SEÇİM İPTAL EDİLDİ
Akdeniz Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçı Birliği’nde ise seçimlerde yaşanan bir yanlışlık nedeniyle sonuçlar iptal edildi. Seçimlerde mevcut başkan olan Arbel’in patronu Mahmut Aslan yerini kardeşi Hüseyin Aslan’a bırakacaktı.

Ancak Hüseyin Aslan’ın da seçime Arbel şirketiyle girmesi nedeniyle kazanmasına rağmen başkanlığı geçersiz sayıldı. Zira, iki dönem kuralına takılan başkanların bağlı bulunduğu şirket üzerinden bir başka ismin yeniden başkanlığa aday olması yasak. Şimdi Hüseyin Aslan yeni bir şirket ile tekrar aday olacak ve 10 Haziran’da tekrarlanacak seçimle koltuğuna oturacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap