‘Oda’ seçimlerinde kimler rekabet edecek?

‘Oda’ seçimlerinde kimler rekabet edecek?

Türkiye iş dünyasının çatı kuruluşları olan odalarda seçim maratonu başladı. Eylül 2017’de altı aylığına ertelenen 365 oda ve borsadaki seçimler, nisan ayı içinde yapılacak. Pek çok şehirde başkanlık koltuğu için kıran kırana mücadele yaşanacak.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Geçtiğimiz eylül ayında Türkiye genelindeki 365 oda ve borsada altı aylığına ertelenen seçimler nisan ayında gerçekleştirilecek.

Taboyu görmek için görsele tıklayın.

Türkiye iş dünyasının en büyük çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalarda seçim maratonu başlarken, yeni dönemde başkanlığa aday isimler de büyük oranda netleşti. Oda ve borsa seçimlerinin tamamlanmasının ardından, mayıs ayında da TOBB Başkanlığı için seçim yapılacak.

Ekonomist Dergisi olarak, Türkiye’de ekonomiye yön veren 15 önemli şehrin ticaret ve sanayi odalarındaki başkanlık yarışını, hangi illerde kimlerin başkanlığa aday olduğunu sizler için derledik.

DÖRT YILLIĞINA BELİRLENECEK
Oda ve borsalarda 1 Ekim 2017’de başlaması planlanan ve dört yıllığına yeni yönetimlerin belirleneceği seçim süreci, 25 Eylül tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararıyla altı ay ertelenmişti.

Bu ertelemenin arkasında, bazı büyük odalardaki adaylık sürecine ilişkin tartışmaların etkili olduğu, hükümetin de TOBB içinden gelen talep üzerine erteleme kararı aldığı belirtilmişti.

Öte yandan 1 Nisan itibariyle başlaması planlanan yeni seçim sürecinin de ertelenmesi gündeme gelebilir. Kulislerde Bakanlar Kurulu’nun bir kez daha seçimleri erteleyeceğine pek ihtimal verilmese de, hükümetin TOBB seçimlerini bir kez daha iptal etme yetkisi yasal olarak mevcut.

Tekrar erteleme olmazsa nisan ayı boyunca gerçekleştirilecek oda seçimlerinin tamamlanması sonrasında, mayıs ayı içinde TOBB’un yeni yönetimini belirleyecek bir seçim daha yapılacak. 2001 yılından beri TOBB Başkanlığını yürüten Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu seçimlere de tek aday olarak girmesi bekleniyor.

Dolayısıyla TOBB’da başkanlık için heyecansız bir seçim yaşanması olasılığı çok yüksekken, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, Türkiye’nin pek çok ilindeki oda seçimlerinin büyük rekabete sahne olması bekleniyor.

İTO’DA GÖZLER KOMİTE SEÇİMİNDE
350 bin üyesi ile dünyanın en büyük ticaret odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası (İTO), kıran kırana seçim yarışı yaşanacak odaların başında geliyor. İbrahim Çağlar’ın ani vefatıyla boşalan başkanlık koltuğuna 20 Aralık’ta Öztürk Oran seçilmişti.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) 9 Nisan’da gerçekleştirilecek komite seçimleri ile yeni yönetimin belirlenmesine dönük ilk adım atılmış olacak. İTO başkanlığı için Oran’ın yanı sıra Şekib Avdagiç, Abdullah Teber ve Ender Yazıcıoğlu gibi İstanbul iş dünyasının yakından tanıdığı üç isim de yarışacak.

Bu yarışta Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) desteğini alan Şekib Avdagiç, rakiplerine göre daha avantajlı gibi gözüküyor. Ancak her ikisi de plastik sektöründe faaliyet gösteren Şekib Avdagiç ve Abdullah Teber’in aynı komitede yarışacak olması, dengelerin bir anda değişmesi ihtimalini de ortaya çıkarıyor.

ATO’DA REKABET KIZIŞABİLİR
İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) ise 2009 yılından beri başkanlık görevini yürüten Erdal Bahçıvan’ın karşısına henüz resmen bir aday çıkmış değil. Dolayısıyla önümüzdeki bir ayda başka aday çıkmaması halinde, Bahçıvan’ın üçüncü kez İSO Başkanlığını kazanması büyük ihtimal olarak görülüyor.

Başkent Ankara’da da 2007’den beri Ankara Sanayi Odası (ASO) başkanlığını yürüten Nurettin Özdebir, seçime tek aday olarak girmeye hazırlanıyor. Şu an için ASO’da Özdebir dışında adaylığını açıklayan başka isim bulunmuyor.

15 Temmuz sonrası yönetiminde önemli tartışmalar yaşanan Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) ise Ekim 2016’da istifa eden Salih Bezci’nin yerine seçilen Gürsel Baran tekrar aday. Önceki seçimde Osman Gökçek’i 100 oy farkla geçen Baran’ın, bu seçimdeki performansı merak konusu.

Osman Gökçek, daha önce yeniden aday olacağını açıklamış olsa da kulislerde Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevini bırakmasının ardından oğul Osman Gökçek’e oda içinde verilen desteğin de zayıfladığı konuşuluyor.

DEMİRTAŞ YENİDEN SEÇİLİR Mİ?
Bir başka çetin seçim yarışı ise İzmir’de gerçekleşecek. 25 yıldır kesintisiz olarak İzmir Ticaret Odası (İZTO) başkanlığını yürüten Ekrem Demirtaş’ın karşısına bu seçimde kentin önde gelen iş insanlarından Mahmut Özgener çıkacak.

Nisan seçimleri öncesinde yönetim kurulu üyeleri Nevzat Artkıy, Mert Pala, Mustafa Tüzün ve Jak Eskinazi görevlerinden istifa ederken, Ekrem Demirtaş’ın başkanlık için bir kez daha aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından olan ve aynı zamanda Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı olan Mahmut Özgener’in İzmir’de Ekrem Demirtaş’ı koltuğundan edip edemeyeceği merak konusu.

2009’dan beri Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) başkanlığını yürüten Ender Yorgan-cılar’ın ise geçen dönem olduğu gibi yine seçimlere tek aday olarak girmesi bekleniyor.

‘PARSEKER’ SÜRPRİZİ OLABİLİR
Türkiye ekonomisi için önemli bir diğer kent olan, otomotiv ve tekstilin başkenti Bursa’da ise Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) başkanlığı için mevcut başkan İbrahim Burkay yine iddialı.

Öte yandan henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da bir önceki dönemin BTSO Meclis Başkanı olan İlhan Parseker’in seçime birkaç hafta kala adaylığını açıklayabileceği belirtiliyor. Daha önce de Burkay ile yarışan Parseker’in aday olması halinde, Burkay’ın yeniden başkan seçilmesinin zora girebileceği de konuşulanlar arasında.

Türkiye sanayisinin bir diğer merkezi olan Kocaeli’de, Kocaeli Sanayi Odası için mevcut başkan Ayhan Zeytinoğlu’nun seçime tek aday olarak girmesi ve tekrar seçilmesi bekleniyor.

Anadolu’nun en büyük üretim merkezlerinden biri olan Kayseri’de, Mustafa Boydak’tan sonra Kayseri Sanayi Odası Başkanı seçilen Mehmet Büyüksimitci’nin karşısına şimdiye kadar bir aday çıkmış değil.

Kayseri Ticaret Odası’nda ise mevcut başkan Mahmut Hiçyılmaz’ın karşısında Nedim Olgunharputlu, Ömer Gülsoy ve eski MHP milletvekili Hasan Ali Kilci adaylıklarını açıklamış durumda.

DİYARBAKIR VE VAN’DA ZORLU YARIŞ
Oda seçimlerinin çekişmeli geçeceği iller arasında Diyarbakır ve Van da var. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar bu seçimde aday olmayacağını açıklarken, başkanlık koltuğu için eski oda başkanı Mehmet Kaya ile Diyarbakır OSB Başkanı Abdülkadir Karavil ve henüz adayını açıklamayan Diyarbakır Platformu yarışacak.

Kulislerde, kentteki iş dünyası örgütleri ve STK’ların pek çoğunun desteğini alan Mehmet Kaya’nın DTSO Başkanlığına en yakın isim olduğu belirtiliyor. Van’da ise 2013’ten beri Van Ticaret ve Sanayi Odası (VTSO) Başkanlığını yürüten Necdet Takva’nın rakibi eski oda başkanlarından Zahir Kandaşoğlu olacak.

Bir diğer ‘Anadolu Kaplanı’ Gaziantep’te ise Gaziantep Sanayi Odası tarafında seçim heyecanı yok. Mevcut başkan Adil Sani Konukoğlu, üçüncü dönem başkanlığı için seçime tek aday olarak girecek. Gaziantep Ticaret Odası’nda ise başkan Şevket Beyhan Hıdıroğlu’nun karşısına Rıdvan Köksüzer ve Taner Özdurak aday olarak çıkmış durumda.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya da seçim heyecanı yaşayacak kentlerden biri. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde hem mevcut başkan Davut Çetin, hem de OSB Başkanı Ali Bahar adaylığını açıklamış durumda.

KAYYUMLU ODADA İLK SEÇİM
Odalarda en çok dikkat çeken seçim maratonlarından biri Şanlıurfa’da yaşanacak. Eski başkan Sabri Ertekin’in FETÖ’den tutuklanmasının ardından 5 Eylül 2016’da Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’na (ŞUTSO) kayyum atanmıştı. O tarihten beri ŞUTSO başkanlığı görevini İsmail Demirkol yürütüyor. Nisan seçimlerinde ise kalabalık bir aday listesi başkanlık için yarışmaya hazırlanıyor. Edindiğimiz bilgilere göre, meclis üyeleri Halil Peltek, Ahmet Oruç ve İbrahim Toru adaylar arasında yer alıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap