Şirket satışlarında küçük işlem dönemi

Şirket satışlarında küçük işlem dönemi

Bu yılın ilk çeyreğinde 73 şirket satın alma ve birleşme işlemi gerçekleşti. Bu işlemlerdeki hacim ise 2 milyar 750 milyon dolar oldu. İlk çeyrekte daha çok küçük şirketler el değiştirdi. İkinci çeyrekte daha büyük işlemlerin olması bekleniyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Türkiye’de 2017 yılında yaklaşık 11,5 milyar dolarlık şirket satın alma & birleşme (S&B) işlemi gerçekleşmişti. 2018 yılına ilişkin tahminlere bakıldığında da 2017 yılına benzer bir yıl olacağı öngörüleri öne çıkıyordu.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

 

 

 

 

 

Yılın ilk çeyreği tamamlandı. Bu dönemde yapılan işlemlere bakıldığında Doğan Yayın Holding’in Demirören Holding’e satılması ve Antalya Uluslararası Havalimanı’nın yüzde 49 hissesinin TAV tarafından satın alınması öne çıkıyor.

Bu iki işlemin etkisiyle birlikte toplamda 73 işlemde 2 milyar 750 milyon dolarlık bir hacim gerçekleşmiş oldu. Burada özellikle yabancı yatırımcıların ilk çeyreği durgun geçirdiği görülüyor. Yerli yatırımcılar ise işlemlere hız kesmeden devam etti. İlk çeyrekteki hacme bakıldığında yıl sonu için 10 milyar doların üzerinde hacim beklentisinin devam ettiğini söylemek mümkün.

YABANCI İLGİSİ NASIL?
Beklenen özel sektör ve özelleştirme işlemlerine bağlı olarak 2018 yılında 10-15 milyar dolar bandında toplam işlem büyüklüğü olacağı tahmininde bulunan EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, “Yakın coğrafyadaki gelişmeler, kur hareketleri işlemlerde etkili olur” diyor.

Cantekinler, kur artışlarıyla yabancı para cinsinden şirket değerleri ucuzlasa da artan risklere bağlı olarak yabancıların daha temkinli hareket ettiğini söylüyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde de bunun gözlendiğini ve yabancı işlemlerinin gerilediğini kaydeden Cantekinler, yılın devamında özel sermaye fonlarının ve yerli yatırımcıların daha aktif rol oynayacağını anlatıyor. Cantekinler, yabancı yatırımcıların ise temkinli seyrinin devamını bekliyor.

Yılın ilk çeyreğinin geçen yılın aynı dönemine göre düşük performansla geçtiğini anlatan Deloitte Yönetici Ortağı Başak Vardar, bundan sonrası için yabancıların devam eden görüşmelerinin olduğunu söylüyor. İkinci çeyrekte yabancı işlemlerinin oranında artış beklentisi içinde olan Vardar, bu dönemde bazı büyük ölçekli işlemlerin de olabileceğini ifade ediyor.

HANGİ İŞLEMLER BEKLENİYOR?
Yılın geri kalanında Türk gruplara ait enerji sektöründe çeşitli varlıkların satılması, bazı özel sektör limanlarında ortaklık veya satış olasılıklarının araştırılması, üretim sektöründe ihracat ağırlıklı çalışan oto yan sanayi ve inşaat sanayi tedarikçisi firmalarda işlemler olması bekleniyor.

Doğan Medya Grubu’nun satış işleminin ardından bundan sonraki dönem için enerji sektörüne dikkat çeken Hande Şenova, yine finansal hizmetler sektöründe hareket olacağını söylüyor.

EY Türkiye’den Müşfik Cantekinler ise finansal hizmetler, sağlık ve imalat sektörlerinde büyük işlemlerin olabileceği kanaatinde. Enerji sektöründe de hareketlilik bekleyen Cantekinler, “Özelleştirmeler tarafında Şeker Fabrikaları öne çıkacaktır.

Öte yandan özelleştirilmesi planlanan elektrik üretim varlıkları ve yakın zamanda ihaleye çıkacak olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı da 2018 yılında yüksek hacimli işlemler arasında yer almaya aday” diyor.

ÖZELLEŞTİRMELERİN ETKİSİ
Şubat ayında ihalesi açılan 14 adet Şeker Fabrikası’nın olduğunu belirten İş Yatırım Birleşme & Devralmalar Müdürü Efsane Çam, bu ihalelerde tekliflerin nisan ayı içinde alınacağını hatırlatıyor.

Bu fabrikalar dışında özelleştirilecek 11 fabrikanın daha olduğunu anlatan Çam, “Bu fabrikaların da ihalelerinin 2018 yılı içinde yapılması planlanıyor. Şeker özelleştirmeleri dışında bazı HES’lerin özelleştirme işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Tüm planlanan özelleştirmelerin tamamlanması halinde 10 milyar dolarlık hacim aşılacaktır” diyor.

Deloitte’den Başak Vardar, özelleştirme kapsamında çeşitli enerji üretim varlıkları ve Şeker Fabrikaları’nın olduğunu hatırlatıyor. Vardar, öte yandan elektrik dağıtım, liman hizmetleri, finansal hizmetler ve altyapı alanlarında büyük ölçekli işlemlerin söz konusu olabileceğini de anlatıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap