Yüksek lisansta hangi bölümler ilgi görüyor?

Yüksek lisansta hangi bölümler ilgi görüyor?

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ / ÜÇ YENİ PROGRAM AÇILIYOR
Bilgi’nin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri çatısı altında yaklaşık 50’yi aşkın yüksek lisans programı bulunuyor. Genel olarak bu programlar tezli ve projeli olarak ayrılıyor. Programlar santralİstanbul, Dolapdere ve Kozyatağı olmak üzere İstanbul’un üç farklı noktasında konumlanmış merkezlerde veriliyor.

Bilgi’nin lisansüstü programları, geniş bir yelpazede yer alan adaylardan ilgi görüyor ve hem akademik niteliği hem de sektörel işbirlikleri bakımından adayların beklentilerini karşılayabiliyor. Son yıllarda özellikle pazarlama, hukuk ve finans programları en çok talep gören programlar arasında yer alıyor.

Akademik ve toplumsal anlamda özgün bir yeri olan ‘Kültürel İncelemeler’ ile ‘Sosyal Projeler’ ve STK Yönetimi programları da öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Tabii her dönemde olduğu gibi MBA programlarına olan yoğun ilginin de devam ettiğini eklemek lazım. Okulda ilk kez öğrenci kabul edilecek üç yeni lisansüstü programı açılıyor: Beslenme ve Diyetetik, Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı, Teknolojide Girişimcilik ve İnovasyon programları.

Okulda yüksek lisans ücretleri program yapısına göre ortalama 13 bin 950 TL ile 28 bin 95 TL arasında değişiyor. Yüksek lisans öğrencileri arasında yüzde 15-20 oranında Bilgi mezunu bulunduğunu söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ege Yazgan, ağırlıklı olarak mühendislik, psikoloji, işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler bölümlerinden mezun olanların yüksek lisans yapmayı tercih ettiğinin altını çiziyor.

Yazgan, şöyle konuşuyor: “MBA programları ve pazarlama programları neredeyse her lisans programından başvuru alıyor. Finans programları daha çok ekonomi ve finans konusunda eğitim almış adaylar tarafından tercih ediliyor. Psikoloji mezunları örgütsel ve klinik psikoloji, fen-edebiyat programlarından mezun olanlar ise kültürel incelemeler, sosyoloji, felsefe ve toplumsal düşünce programlarını tercih ediyor.”

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ / SAĞLIK PROGRAMLARINA TALEP ARTIYOR
Üniversite bünyesinde Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde toplam 70’e yakın yüksek lisans programı bulunuyor. Sosyal Bilimler Enstitüsü lisans programları içinde işletme yönetimi, yöneticiler için işletme, E-işletme, psikoloji, ilköğretim sınıf öğretmenliği, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler en çok ilgi çeken programlar.

Fen Bilimleri Enstitüsü’nde ise mimarlık, bilgisayar mühendisliği, iş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programlarına başvuru oldukça fazla. Sağlık alanındaki ilerlemeler ve ihtiyaçlar nedeniyle bu enstitüde bulunan tüm anabilim dallarına da talep giderek artıyor.

Yoğun talep ve gözde programlar olması nedeniyle okulda bilişim hukuku, tarih, televizyon ve sinema, mütercim tercümanlık (Rusça), fizyoterapive rehabilitasyon, kentsel yenileme gibi yüksek lisans programları da güz yarıyılında açılıyor.

Okulun merkezi konumda bulunması, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy kampüslerinde de eğitim veriyor olması, başarıyı destekleyen burs imkanları sunması ve alanında uzman akademik kadro ile eğitim vermesi, öğrencilerin okulu tercih etmesini etkiliyor. Okulda yüksek lisans fiyatları ise programdan programa 15 bin TL ile 17 bin 500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

OKAN ÜNİVERSİTESİ / UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARI DİKKAT ÇEKİYOR
Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde lojistik yönetiminden muhasebe ve denetime, bankacılıktan moda tasarıma, eğitim yönetimi ve denetiminden spor yönetimine geniş bir alanda çok sayıda farklı yüksek lisans programı mevcut. Yerinde eğitim verilen programlar arasında, stajyerlere hem staj kısaltma hem de bilgi açısından fayda sağlayan muhasebe ve denetim yüksek lisans programı başta olmak üzere, psikoloji yüksek lisans ve işletme programları yüksek ilgi görüyor.

Uzaktan eğitim programları, son yıllarda yaşanan yoğun tempo içerisinde minimum zaman kaybı ile yüksek lisans yapmanın en etkili yöntemi olarak hem İstanbul içinde hem de İstanbul dışındaki aday öğrenciler tarafından tercih ediliyor. İş hayatının içinde, gerek öğrendikleriyle gerekse eğitim seviyeleriyle yükselmek isteyen ancak ailesine ayırdığı vakitten feragat edemeyen ya da bulunduğu ilde, ilçede böyle bir imkanı yaratmakta güçlük çekenler için pek çok alanda açılan uzaktan eğitim programları bulunuyor.

Yıllardır devam ettirilen ve bu alandaki tecrübenin kanıtı olan İşletme yüksek lisans programının yanı sıra 2013-2014 Güz Dönemi’nde bankacılık, gayrimenkul finansmanı ve değerleme, lojistik yönetimi, muhasebe ve denetim programları da uzaktan eğitim yoluyla verilmeye başladı.

Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü Müdürü Prof Dr. Mustafa Erdinç Telatar, yüksek lisans programlarının, çalışanlara ve çalışma hayatına ek birikimlerle başlamak isteyen yeni mezunlara, farklı disiplinlerde kendisini bir üst seviyeye çıkarmak isteyenlere ve disiplinler arası geçişlerde bilgi sahibi olarak rotasını kendisini başarıya götürecek şekilde çizmek isteyenlere hitap ettiğini söylüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap