Grup emeklilik sözleşmeleri nasıl oluyor?

Grup emeklilik sözleşmeleri nasıl oluyor?

İşveren tarafından bir işveren grup emeklilik sözleşmesine dayalı olarak katılımcının ad ve hesabına ödenen katkı payları, işveren grup emeklilik sözleşmeleri kapsamında değerlendirilir.

Grup emeklilik sözleşmelerine ilişkin tüm soruları bu haftaki sayımızda yanıtladık.

İşveren grup emeklilik sözleşmesinin işverene faydası nedir?
Grup emeklilik sözleşmeleri işyerindeki verimliliği, motivasyonu ve kalıcılığı sağlayarak çalışan ve işverenin karşılıklı memnuniyet düzeyini artırır. Bu sistemle şirketlerin istedikleri kalite, verim ve başarıdaki çalışanları bünyelerine katabilmeleri çok daha kolaylaşacaktır. Ayrıca işveren, çalışanları adına ödemiş olduğu katkı tutarlarını belirli sınırlamalar dahilinde vergi matrahının tespitinde gider yazabilir.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Çalışan, işveren grup emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyebilir mi?
Hayır, çalışanı adına işveren tarafından yapılan ödemeler ‘işveren grup emeklilik sözleşmesi’ne göre açılan hesapta, çalışan tarafından yapılan ödemeler ise ‘gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi’ne göre açılan hesapta olmak üzere iki ayrı sözleşmeye göre iki ayrı hesapta takip edilir.

İşverenin adıma ödediği katkı paylarını hemen alabilir miyim?
İşveren, ödediği katkı paylarına ilişkin birikimlerin çalışanı tarafından hak edilmesi için hak kazanma süresi belirleyebilir. Bu süre, yedi yıldan fazla olamaz. İşveren grup emeklilik sözleşmesinde, yıllara göre uygulanacak hak kazanma oranları aşağıdaki tabloya uygun olarak belirlenir. Bununla birlikte, 01.01.2013 tarihinden
önce işveren grup emeklilik sözleşmesine dahil olmuş katılımcılar için, bu tarihten önce geçerli mevzuata göre belirlenmiş olan hak kazanma süreleri ve oranları uygulanmaya devam edilir.

İşveren, işveren grup emeklilik sözleşmesine katkı payını ödemezse bilgilendirilecek miyim?
İşveren, grup emeklilik sözleşmelerinde işverenin ödemesi gereken bir katkı payını ödeme tarihinden itibaren 30 gün içinde ödememesi halinde, bu durum emeklilik şirketi tarafından katılımcının tanımlı e-posta adresine, tanımlı cep telefonuna kısa mesaj yoluyla veya faksına, bunlar yoksa posta adresine beş iş günü içinde bildiriliyor. İşverenin ödemelerin tamamının durdurulduğuna ilişkin bildirim yapması halinde, şirket tarafından bir defaya mahsus katılımcıya bildirim yapılır.

İşveren grup emeklilik sözleşmesindeki haklar kim tarafından kullanılabilir?
Fon dağılımı değişikliği, emeklilik plan değişikliği ve birikimlerin aktarım hakları hak kazanma süresi sonuna kadar kural olarak işveren tarafından kullanılır. İşveren, fon dağılımı değişikliği hakkını katılımcıya devredebilir.

Katılımcının işveren grup emeklilik sözleşmesine haciz işlemi uygulanabilir mi?
İşveren grup emeklilik sözleşmesine bağlı olarak açılan emeklilik hesaplarına uygulanacak hacizlerde, hak kazanma süresi varsa hak kazanma süresi sonunda katılımcının hak kazandığı birikim tutarı dikkate alınarak haciz uygulanır. Bununla birlikte, katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarının üzerinde olan tutar haczedilebilir.

Hak kazanma süresi dolmadan önce işyerimden ayrılıyorum. İşverenin adıma bireysel emeklilik sistemine ödediği katkı payları karşılığında oluşan birikimi alabilir miyim?
Katılımcı, işveren grup emeklilik sözleşmesine bağlı olarak adına açılan hesabındaki hak kazandığı bölümünü alabilir. Hak kazandığı bölümünü aynı veya başka bir emeklilik şirketinde mevcut bulunan veya yeni düzenlenen bireysel veya otomatik katılım kapsamına açılan sözleşmesi hariç gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine transfer yoluyla aktarabilir veya yasal kesintiler yapıldıktan sonra kalan tutar kendisine ödenebilir.
“ALTINDA 1.270 DİRENCİ GEÇİLEBİLİR”
UYGAR KURTBAY
İŞ PORTFÖY ALTERNATİF YATIRIM ÜRÜNLERİ PORTFÖY YÖNETİMİ PORTFÖY YÖNETİCİSİ
“Finansal piyasalar hafta boyunca ABD tarafından gelen haberler ile yön buldu. Seçim sürecinden başlayarak Rusya ile yürütüldüğü iddia edilen siyasi anlamda uygunsuz ilişkiler sonucu ABD Başkanı’nın azledilmesi ihtimali konuşulmaya başlanınca, piyasalarda riskten hızlı bir kaçış oluştu. Risk algısında önemli bir artış olması altın ve ABD tahvillerine net para girişleri yaratırken gelişen ülkelerden ve riskli varlıklardan çıkışa neden oldu.

Güvenli liman denilince akla ilk gelen adres olan altının fiyatı geçen haftadan başlayan beş günlük bir yükseliş trendi yakalarken 1.220 dolar seviyelerinden başlayan hareket önce 1.250 dolar sonra 1.260 dolar direncinin üstüne ulaştı. Özellikle çarşamba günü yaşanan yüzde 2 seviyesinde yükseliş, sarı metalde 2016 Haziran’ından bu yana yaşanan en büyük alım hareketi olarak dikkat çekti. Genel olarak doların ve ABD faizlerinin düştüğü ortamda, yükselen altın için bu iki enstrümanın da yükselişi destekleyecek yönde net hareketler yapmış olması önemli bir destek oluşturdu.

Hareketin çok hızlı olması nedeniyle bir kâr realizasyonu görebileceğimiz altın fiyatları, bundan sonra da özellikle ABD’deki siyasi gelişmeler paralelinde hareket edecek. ABD Başkanı’nı gerçekten riske sokacak bir gelişme olması durumunda 1.270 direnci kolayca geçilebilecek gözükürken, tartışmaların dinmesi durumunda ise 1.240 dolar seviyesi hedef olacak.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap