Otomatik BES’e katılan kazanacak

Otomatik BES’e katılan kazanacak

932Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için uzun zamandır gündemde olan otomatik katılım uygulaması, Ocak 2017’de başlıyor. 45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek, yasalaştı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
927

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, bu yeni uygulamayı değerlendirdi. Otomatik katılım uygulamasının sektör için yeni bir vizyon oluşturacağını belirten Özgür Obalı, uygulamanın sadece sektör için değil ekonomi için de önemli kazanımlar yaratacağını söyledi.

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olma algısının güçleneceğini ve sektörün daha da büyüyeceğini ifade eden Obalı, Otomatik BES’in hem müşteri hem de emeklilik şirketleri açısından değerlendirildiğinde tüm taraflar için ‘kazan-kazan’ durumu yaratacağını kaydetti.
Obalı, “Sektörün sisteme dahil olacak yüksek sayıda katılımcı ve yüksek hacimli fon birikimiyle büyük bir ivme yakalaması bekleniyor. Aynı zamanda sistemde; portföy açısından da hızlı bir büyüme söz konusu olacaktır” diye konuştu.

933SEKTÖR İVME KAZANACAK
Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Türkiye’deki tasarrufları artırıcı önemli argümanlardan biri haline geldiğine işaret eden Özgür Obalı, yüzde 25’lik devlet katkısıyla birlikte hızla büyüyen sektörün Otomatik Katılım Uygulaması ile ikinci bir ivme kazanacağının altını çizdi.

Obalı, “Tasarruf açığının kapatılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlanması ve yaratılan kaynakların ekonomideki dalgalanmaları önleyici bir stabilizatör görevi yapabilmesinin yanı sıra otomatik katılım uygulaması çalışanlara da önemli avantajlar sunuyor” dedi.


934ÖNEMLİ TEŞVİK

Otomatik katılımla sisteme dahil olan çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, devlet katkısı hak etme ve ödeme koşuluna tabi olmak kaydıyla bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak.

Tasarruf tutarına ek yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte son derece özendirici bir teşvik uygulaması olduğunu söyleyen Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek ise “Sistemde 10 yıl kalan ve 56 yaş koşulunu sağlayan herkes tüm haklarını ve devlet desteğini kesintisiz olarak kullanabilecek. Bu da geleceğini daha güven içinde yaşamak isteyenler için önemli bir bir teşvik” diyor.

Axa Sigorta Başkan ve İcra Kurulu Üyesi (Hayat ve Emeklilik) Olgun Küntay, emeklilik şirketleri açısından mevcut sistemin benzeri bir yapı kurgulanacağı için altyapı uyumunun çok problem oluşturmayacağını anlatıyor. Fakat Küntay’a göre sisteme çalışanlarını katacak olan yüzbinlerce işveren için süreçlerin sağlıklı şekilde yürütülmesi zaman alacak. Yürütülecek operasyon iş adımlarının otomasyonu ve belirli kurumlar ile entegrasyonu, yapının sorunsuz işlemesi için kritik alanlar olacak.

SORUN YANITLAYALIM.

BES hesabımı e-devlet sistemi üzerinden de sorgulayabilir miyim?

“BES’te katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla e-Devlet platformu üzerindeki e-Hizmetler bölümündeki Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde ‘Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama’ servisi başlatıldı. Temmuz 2016 sonunda kullanıma açılan servis aracılığıyla katılımcılar sistemdeki tüm sözleşmelerine ilişkin olarak; temel sözleşme bilgilerini, hesaplanan devlet katkısı tutarını ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limitini e-Devlet üzerinden kolayca takip edebilecek”

928“Global piyasalardaki düşük oynaklık devam ediyor”
Nuri Oğuz Ayhan, CFA
İş Portföy Emeklilik Fonları Portföy Yön. Böl. Kıdemli Portföy Yön.
“Hisse senetleri haftayı yaklaşık yüzde 2 kayıpla kapattı. Global piyasalardaki düşük oynaklık devam etmekle beraber içerideki siyasi ve askeri hareketlilik piyasaların yönünü tayin etti. Makroekonomi üzerinde son gelişmelerin etkisinin sınırlı olması beklense de kredi derecelendirme şirketlerinin alacağı aksiyonlardaki belirsizlik benzerlerimize göre iskontomuzun kapanmasında engel teşkil ediyor.

TCMB’nin faizlerde kademeli indirime devam etmesi gecelik faizlerde düşüşe sebep olurken, ağustos ayı enflasyon beklentilerinin aşağıya gelmesi de bono faizlerinde bir kısım düşüşe sebep oldu. Bu da hisse senetlerini destekliyor. Son olarak, Jackson Hole’dan dünyadaki ılımlı havanının ve düşük volatilitenin devamına yönelik görüşler çıkacağını bekliyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap