Otomatik katılım, büyümeyi destekleyecek

Otomatik katılım, büyümeyi destekleyecek

Bireysel emeklilik pazarında fon büyüklüğü yüzde 25 devlet katkısının desteğiyle son beş yılda ortalama yüzde 33 artış kaydetti. Bugün gelinen noktada, yaklaşık 6,5 milyon katılımcının 50,3 milyar TL fon büyüklüğü var.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
4014

6,8 milyar TL’lik devlet katkısı ile birlikte bu rakam 57,1 milyar TL seviyesinde. BES fon büyüklüğü, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,5’ine denk geliyor. Türkiye’de cari açık vermesinin sebeplerinden biri olan tasarruf eksikliğine önlem amacıyla, hükümetin emeklilik sistemine otomatik katılım ile yeni bir destek verdiği süreci yaşıyoruz.

YÜZDE 40 ÇIKIŞ OLABİLİR
1 Ocak 2017 itibarıyla, 45 yaş altındaki çalışan sigortalılar, sisteme otomatik olarak kademeli şekilde dahil edilecek. Toplamda sisteme yaklaşık 13 milyon katılımcının dahil edilmesi bekleniyor. Katılımcılar sistemden ilk iki ay içinde çıkabilecek, sistemde kalmaya devam edenlere devlet tek seferlik olmak üzere bin TL teşvik edici destek sağlayacak. Henüz ne kadar katılımcı geleceği net değil.

Ancak konuyla ilgili Yatırım Finansman analistlerinin yaptığı değerlendirmeye göre yüzde 40 tahmini çıkış oranı baz alınarak, 2017 ve 2019 yılları arasında toplamda 8 milyona yakın katılımcının sisteme katılması bekleniyor. Fon yapısı ve fon işletim ücreti gibi önemli konuların ek yasal düzenlemelerle belirlenmesini bekleyen kurum analistleri, BES fonlarının 2023 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 27 büyümesini öngörüyor.

KÂR, HAYATTAN
Birçok şirket emeklilik segmentinde başa başnoktaya ulaşamamışken, hayat sigortası segmenti kârlılığı kredi bağlantılı ürünlerle destekliyor. Banka kanalından satılan ürünler sayesinde, sektörün hayat sigortası teknik marjı 2011’deki yüzde 8 seviyesinden 2015’te yüzde 18’e yükseldi. Hükümet, tüketici kredilerinde büyümeyi destekleyici tedbirlerini açıkladı. Bu anlamda Yatırım Finansman analistleri, önümüzdeki dönemde tüketici kredilerindeki muhtemel bir toparlanmanın, sektördeki prim üretimine ve kârlılığına olumlu yansımasını bekliyor.

4015

4013Altın 1.310-1.332 dolariçerisine sıkıştı
Çağatay Azaklı/CFA
İş Portföy Portföy Yöneticisi
“İki hafta önce, faiz artışına gidilmeyen FED toplantısı sonrasında, gelecek dönemdeki faiz artış adetlerine dair üyelerin beklentilerinin aşağı gelmesinin etkisiyle altın fiyatlarında yükseliş gözlenmişti. Geçtiğimiz hafta ise, ABD’den gelen ekonomik verilerin görece iyi olması ve FED üyelerinin genelde Aralık ayında bir faiz artışına işaret eden açıklamalarına rağmen, altın fiyatlarında sadece kısmi bir gerileme yaşandı.

Bu durum, piyasanın FED üyelerinin aksine bu yıl içerisinde bir faiz artışına pek ihtimal vermediği algısını oluşturuyor. Faiz artışına dair takip edilen en önemli göstergelerden olan FED funds vadeli kontratlarının hareketi de buna işaret etmekte olup.

Aralık ayı için ima edilen faiz artış ihtimali yüzde 50’lere yakın seyrediyor. Tüm bu fiyatlamalara rağmen, 20l6’nın ilk yarısında hayal kırıklığı yaşatan ABD büyümesinin üçüncü çeyrekte toparlanacağına dair beklentiler ve ABD başkanlık seçimi belirsizliğinin 8 Kasım’da ortadan kalkacak olması, FED’in Aralık ayında daha rahat karar vermesini sağlayacak gibi görünüyor.

Teknik seviyelere bakıldığında ise altın fiyatlarının, 100 günlük ortalama (1.310 dolar) ile 50 günlük ortalama (1.332 dolar) içerisine sıkıştığı görülüyor. Bu hafta, FED üyelerinin açıklamaları ile PMI ve tarım dışı istihdam verileri takip edilecek olup, ABD ekonomisine dair umut verecek bir veri gelmesi durumunda 100 günlük ortalamanın aşağı yönlü test edilmesi söz konusu olabilecek.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap