Enflasyondaki yükseliş faizleri de yükseltiyor

Enflasyondaki yükseliş faizleri de yükseltiyor

Haziran ayında enflasyonun beklenenin çok üzerinde çıkması faizleri yeniden hareketlendirdi. Bankalar kredi faizlerini artırırken, mevduat faizi de yüzde 20’ye dayandı.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Uzmanlar, bu ortamda portföylerde TL mevduat önermeye devam ediyor. Son günlerde enflasyon ve faizlerden gelen haberler can sıkıcı. Enflasyon tarafında geçen hafta beklentilerin iki kat üzerinde veriler açıklandı.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu haziran ayında yıllık bazda yüzde 15,39 seviyesini görerek son 14 yılın zirvesine çıktı. Döviz kurlarındaki artışa paralel olarak gelmeye başlayan zamların devam edeceği beklentisi, enflasyon tarafında kısa vadede düşüş beklentisini öteliyor.

Faiz tarafında ise bankalar müşterilerine, ‘ek hesap’ kullanımında aylık faiz oranının ve gecikme faiz oranının sırasıyla yüzde 1,84’ten yüzde 2,02’ye ve yüzde 2,34’ten yüzde 2,52’ye artırıldığı mesajını geçiyor. Kredi kartı faizleri de yükseltiliyor.

Bireysel tüketici ve kurumsal kredi faizlerinde artış eğilimi devam ediyor. 10 yıllık tahvil faizi yüzde 17,74’e geldi. İki yıllık gösterge faiz ise yüzde 20 direncini test ediyor. Bu veriler son 10 yılın en yüksek seviyeleri. Bu seviyeler daha önce 2008 sonbaharında patlak veren global krizde görülmüştü.

MEVDUAT FAİZİ DE YÜKSELİYOR
Türkiye’nin geçmişte yaşadığı yüksek enflasyon ortamına yeni nesil alışkın değil ama yaşı uygun olan yatırımcıların tercihlerinde bu ortamda TL mevduat öne çıkıyor. Geçen sayımızda yaptığımız kapak haberinde portföy önerisi yapan analistlerin önceliğinde mevduat vardı.

Bankalar, elinde önemli bir birikimi olan yeni müşterilere ‘hoş geldin faizi’ tanımlamasıyla yüzde 17-18 oranında mevduat faizi veriyor. Hatta bazı orta ve küçük ölçekli bankalarda ‘tezgah altı’ diye tabir edilen ve pazarlık usulüne göre belirlenen mevduat faizinin 1 milyonTL ve üzeri için yüzde 20 seviyelerine çıktığı iddia ediliyor.

NELER İZLENECEK?
Uzmanlar, bundan sonraki süreçte enflasyon, Merkez Bankası’nın 24 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı, yeni kabine ve ekonomi politikaları konularındaki gelişmelerin yakından izlenmesini tavsiye ediyor. Bunun yanında dünyada artan ticaret savaşları ve FED’in sıkılaştırma politika-larının da gelişmekte olan ülke piyasaları için risk unsuru olduğunu hatırlatıyorlar.

İntegral Yatırım, enflasyon sonrasında yaz ayları için gösterge faizde yüzde 18-19 bandındaki beklentisini yüzde 20 üstü seviyelere çıkardı. Yüksek faiz ortamında portföylerde yüzde 40 oranında TL mevduat öneren kurum analistleri, “Risk algısının yüksek olduğu bir ortamdayız. Böyle ortamlarda güvenli liman olan sabit getiriler daha cazip görünüyor” diyor.

ENFLASYON NEREYE GİDER?
Haziran ayı enflasyonu piyasanın en yüksek beklentisinin bile üzerinde geldi. Temmuz ayında da yukarı eğilimin devam edeceğini söyleyen Ziraat Portföy Genel Müdürü Uğur Boğday, “Enflasyonda düzelme biraz daha zamana yayılacaktır. Yılın son çeyreğinde bir miktar iyileşme görebiliriz” diye konuşuyor.

Uğur Boğday’a göre burada unutulmaması gereken konu, şu anda uygulanan maliye politikasının para politikasıyla uyumlu seyretmesi yani enflasyonla mücadeleye destek vermesi. Bu nedenle yeni ekonomi yönetimi eğer maliye politikası alanında daha fazla sıkılaşmaya giderse, ilk etapta bazı vergi istisnalarının ortadan kalkması ve vergilerde olası bir artış yaşanması olasılığı var.

Boğday, bunun ilk etapta bir enflasyonist etkisi olacağını ama orta ve uzun vadede enflasyonu azaltıcı etkisinin görüleceğini söylüyor. Uğur Boğday, “Bundan sonraki yol haritası şekillendirilirken bu konuları dikkate almak şart. Bu yılın sonunda enflasyonda yüzde 14’ler gibi bir seviye düşünmek gerekir” diyor.

GÖSTERGE FAİZ NE OLUR?
Enflasyondaki yükseliş eğilimi de dikkate alındığında, bu yıl içinde üç defada 500 baz puanlık faiz artırımı yapan Merkez Bankası’nın 24 Temmuz toplantısında da 100 baz puan faiz artırımı yapabileceği yönünde tahminler var. Bu beklentiler gösterge tahvil faizi için yapılan tahminleri de yukarı seviyeye çekiyor.

Daha önce önümüzdeki üç aylık dönem için yüzde 18-19 bandında hareket bekleyen Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Mehmet Baki Atılal, enflasyon tarafında tahminlerin üzerinde yaşanan gerçekleşme sonrasında tahminini yüzde 19-20 bandına çekmiş durumda. Atılal, “Eylül ayında enflasyonda tepe seviyelerin görülmesini beklememize karşın, mevcut seviyelerde kısa vadeli fırsatlar var” şeklinde konuşuyor.

Piyasalardaki enflasyon beklentilerine dikkat çeken Ahlatcı Yatırım Genel Müdürü Tuncay Kara-han ise yeni kabine ile birlikte yaz aylarında olmasa bile sonrasında pozitif gelişmelerin yaşanabileceği kanaatinde. Karahan, “Piyasalara verilmeye devam edecek güven mesajları ve oluşturulacak ekonomi yönetiminin yapısal reformlar kapsamında kararlı bir duruş açıklaması, faizlerin düşüşe yönelmesinde bir etken olarak düşünülebilir” diyor.

UĞUR BOĞDAY
ZİRAAT PORTFÖY GENEL MÜDÜRÜ
“MEVDUAT, GÜÇLÜ YATIRIM ARACI KONUMUNDA”
“Mevduat tarafında haziran sonunda yüzde 18’lerin üzerini görmüştük.
Bankaların dönem kapanışının da bunda etkisi vardı. Ancak yeni faiz seviyeleri ve yeni enflasyon seviyeleri dikkate alındığında önümüzdeki dönemde mevduatın yüzde 18’lerin üzerinde kalması normal olacaktır.

Hatta temmuz ayında enflasyondaki yukarı yönlü seyrin derecesine göre TCMB’den gelebilecek olası bir sıkılaştırma, mevduat faizlerinde bir miktar daha üst seviyelere yol açabilir. Genel olarak bizim beklentimiz enflasyonda belirgin bir iyileşme olmadan, mevduatın en güçlü yatırım aracı olarak kalmaya devam edeceği yönünde.”

TUNCAY KARAHAN
AHLATCI YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ
“TAHVİL FAİZİ YÜZDE 19-20 BANDINDA KALIR”
“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş töreni ve akabinde kabinenin açıklanacak olmasıyla birlikte ekonomi yönetiminin hangi isimlerden oluşacağı beklentilerinin fiyatlanmaya başladığı bir sürece girdik. Bu beklentilere ek olarak Binali Yıldırım’ın yeni kabineyle birlikte OHAL’in sona ereceğini söylemesi dikkat çekici.

Yine Yıldırım’ın önceliğin enflasyonla mücadele ve faiz indiriminde olacağını belirtmesi, yapısal reformların uygulanmaya devam edeceğini söylemesi, piyasalarca olumlu algılandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ‘TCMB, atması gereken adımları atacaktır’ açıklamasını da bu değerlendirmelere katacak olursak, tahvil faizlerinin en kötü olasılıkla önümüzdeki üç ay içerisinde yüzde 19İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap