Bir yılda 800 bin dolarlık yatırım aldı

Bir yılda 800 bin dolarlık yatırım aldı

Burcu Tuvay

Kişiden kişiye araç kiralama hizmeti sunan Garajyeri, daha bir yıl önce kurulmasına karşın, yurtiçi ve yurtdışından 800 bin dolarlık yatırım aldı. Garajyeri kurucularından Arda Aşkın, Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa’ya da açılmayı hedeflediklerini söylüyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Arda Aşkın, Erman Çağıral ve Güven Özyurt tarafından 2015 yılında kurulan Garajyeri, hayata geçtikten sonraki yedi ay gibi kısa bir sürede hem yurtiçinden hem de yurtdışından yatırımcıların ilgisi çekti. İlk yatırımını Doğa Girişim adına Ersoy Kiraz’dan alan proje, 2016 yılında da önemli bir yatırım aldı.

Projeye yatırım yapanlar arasında Nevzat Aydın, Gökçe Kabatepe, Aydın Evren Özol, Oytun Özer, Hakan Baş, Mert Bayram ve Kaan Karamancı gibi Türkiye’de e-ticaret sektörünün önde gelen isimleri var. Bunların yanı sıra yabancı yatırım fonu Hummingbird Ventures de yatırımcılar arasında yer alıyor. 400 bin doları Hummingbird Ventures’ten olmak üzere toplamda 800 bin dolarlık yatırım alan platform, 2016’da hizmetlerini çeşitlendirerek büyümeyi hedefliyor.

SAATLİK KİRALANABİLİYOR
Sistemin işleyişi şöyle: 10 yaşından genç olan araçlarının zorunlu trafik sigortasını yaptırmış olan araç sahipleri, araçlarını sisteme kayıt ederek TC kimlik numaraları, cep telefonu numaraları, IBAN numaraları, e-posta adresleri ve ruhsat bilgileri gibi temel verileri siteye giriyor. Araç kiralamak isteyenler de aynı şekilde bilgilerini vererek platforma üye oluyor.

Platformdaki araçların saatlik veya günlük kiraları araç sahipleri tarafından belirleniyor. Araç kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar içinden fiyat, model ve mesafe açısından en uygun olan araca istekte bulunuyor.

Araç sahibi bu isteği onayladığında, kiracı Garajyeri üzerinden ödeme yapıyor ve gidip anahtarı elden teslim alıyor. Arda Aşkın, “Garajyeri’nin getirdiği yenilik, oldukça yorucu kağıt işleriyle özdeşleşen geleneksel rent-a-car şirketlerinden farklı olarak, kişilerin kendi araçlarını yalnızca günlük değil saatlik olarak da kiralayabilmesi” diyor.

200 BİN ÜYE HEDEFLİYOR
Garajyeri, araç sahiplerinin sistemüzerinden kiraya verdikleri araçların kiralama bedeli üzerinden yüzde 15 hizmet bedeli alıyor. Bu hizmetin karşılığı olarak da araçlar sigortalanıyor, takip cihazı takılıyor ve araçların profesyonel fotoğrafı çekiliyor.

Garajyeri’nin şu ana kadar 20 binden fazla üye ve binden fazla kiralamaya ulaştığını belirten Arda Aşkın, hedeflerine ilişkin olarak şunları söylüyor: “Bu yılın sonuna kadar ulaşmak istediğimiz rakam 200 bin üye. Şu an için sadece İstanbul’dayız ancak önümüzdeki yıllarda şehir dışına da açılmayı planlıyoruz. Amacımız Türkiye ve Doğu Avrupa’da marka olmak.”

“Ekip olduğunuzu kanıtlayın”
Arda Aşkın, 2015’te Doğa Girişim adına Ersoy Kiraz’dan aldıkları 100 bin dolarlık yatırımla işe başladıklarını anlatıyor. Aşkın, melek yatırım almak isteyen start up’lara şu tavsiyeleri veriyor: “Yatırım öncesi fikirlerinin en yalın halde çalışabildiğini kendilerine kanıtlamaları gerekiyor. Mükemmel bir ekip kurmanın fikir kadar önemli olduğunu bilmeleri ve ilk zamanlarda hayalin peşinden koşabilecek bir ekip olduklarını yatırımcılara kanıtlamaları şart.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap