Evdeki bakıma çözüm buluyor

Evdeki bakıma çözüm buluyor

Burcu Tuvay

Evdekibakicim.com, yaşlı ve hasta bakımı hizmetini almak isteyen ailelerle uzman bakıcıları buluşturuyor. Sitenin kurucusu Miraç Bal, çocuk ve hayvan bakımı için de yatırım yapacaklarını söyleyerek, melek yatırımcılarla görüştüklerini belirtiyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Türkiye’deki demografik trendler hızla değişiyor. Bir yandan beklenen yaşam süresinin uzamasıyla nüfus hızla yaşlanırken, bir yandan da eski büyük aile yapısı yerini metropol hayatına adapte olan çekirdek aile yapısına bırakıyor.

2023 yılında 65 yaş üstü nüfusun toplam nüfusun yüzde 10’una ulaşarak 8,6 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor. İşte tam da bu noktada hizmet sunmaya odaklanan yenilikçi internet girişimi Evdekibakicim.com önemli bir50 çözüm sunuyor.

Sitenin kuruluş amacı yaşlı ve hasta bakımı hizmetini güvenli, kaliteli ve hızlı bir şekilde almak isteyen ailelerle alanında uzman bakıcıları doğru bir şekilde eşleştirmek.

Sitenin kurucusu Miraç Bal, 10 yıl yurtdışında yaşayan bir profesyonel. Anneannesi ve dedesinin sağlık sorunlarından dolayı annesinin kendisini ziyarete gelememesi üzerine evdekibakici.com adlı projesini hayata geçirmeye karar verdi.

Sistem kısaca şöyle işliyor: Aile bakım alacak yakını için bakım detaylarını giriyor, istenilen zaman dilimi seçildikten sonra ailenin kriterlerine en uygun sekiz bakıcı listeleniyor. Daha sonra aile listelenen bakıcıların videolarını izleyerek ilk izlenime sahip oluyor.

Bu bakıcılara ücretsiz teklif gidiyor ve bakıcılar mobil uygulamayı kullanarak ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtı veriyor. Daha sonra çağrı merkezi aileyi arayarak bakım alacak kişi için ‘evet’ yanıtı veren bakıcılar içerisinden en doğru bakıcının seçilmesine yardım ediyor. Böylece ilk randevu gerçekleşiyor.

HEDEF BİN BAKICI
Birçok hastane gezerek bakıcıların ve bakıma gereksinimi olan kişilerin ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini söyleyen Miraç Bal, başhekimler, geriatri uzmanları ve fizyoterapistler ile fikir alışverişi yaptıklarını belirtiyor.

Şimdiye kadar 20 aileye hizmet verdiklerini ifade eden Miraç Bal, 2016’da hem bebek bakımı hem de evcil hayvan bakımına geçmeyi planladıklarını vurguluyor. 2016’da 500 aileye hizmet vermeyi hedeflediklerini söyleyen Bal, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Şu an sistemimizde alanında uzman 50 bakıcı bulunuyor. Hedefimiz yaşlı, bebek ve evcil hayvan bakımında uzman bin bakıcıyı 2016’da sistemimize dahil etmek. Pazarda bulunan firmalar yaklaşık yüzde 40-50 oranında komisyon alıyorlar.

Çünkü giderleri oldukça fazla. Biz teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak bu giderleri düşürüyoruz ve ailenin daha ucuza ve daha kaliteli bir hizmet almasını sağlıyoruz. Bizim komisyonumuz başarılı pazar yerlerinin hedefledikleri gibi yüzde 20.”

AB fonlarına başvurdu
Şimdiye kadar yatırım almadıklarını ancak hem melek yatırımcılar hem de risk sermayesi şirketleriyle görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Miraç Bal, şöyle devam ediyor: “Sadece finansal olarak değil, bize farklı alanlarda değer katabilecek bir ortaklık ile yola

devam etmek istiyoruz. O yüzden bu konuda aceleci davranmıyoruz. Ayrıca bu konu Avrupa’da da oldukça gündemde olan bir alan. Avrupa Birliği’nin girişimler için oluşturduğu destek fonundan pay almak için de temas halindeyiz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap