L’Oreal’den bilim kadınlarına destek

L’Oreal’den bilim kadınlarına destek

burcuL’Oreal’in 18 yıldır sürdürdüğü ‘Bilim Kadınları İçin’ programına başvurular ekimde başlayacak. İnovatif yaklaşımı, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği olan tüm projelerin katılabileceği programda kazananlara 15 bin dolar değerinde burs verilecek.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

L’Oreal’in ‘Bilim Kadınlan İçin’ (For Women In Science) programı ile kadınların bilime olan katkısına farkındalık yaratmak ve bilim kadınlarına dikkat çekerek toplumları bilinçlendirmek hedefleniyor. UNESCO işbirliğiyle ilerleyen programla kadın araştırmacılar tespit edilerek genç nesiller ile rol modellerin buluşması sağlanıyor. Programın uluslararası kısmında her kıtadan bir üstün bilim kadını olmak üzere toplam altı bilim kadını ödüllendiriliyor.

Bilim kadınları biyo-çeşitliliğin korunmasından genlerin sırlarını çözmeye, hastalıklar için çare bulmaktan evreni keşfetmeye kadar çeşitli konulardaki araştırma ve projeleri için burs kazanıyor.

Program 18 yılda, 112 ülkede 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaştı. Türkiye’de ise 14 yıldır sürüyor. Türkiye, her yıl altı bilim kadınını destekleyerek, en fazla kadın destekleyen ilk beş ülke içerisinde yer alıyor. L’Oreal Türkiye, kazanan her bursiyere 15 bin dolar değerinde burs veriyor.

REKOR BAŞVURU
2016 yılında Türkiye’de yüzde 33 artarak rekor başvuruya ulaştıklarını söyleyen L’Oreal Türkiye Kurumsal İletişim ve Perakende Mükemmellik Direktörü Filiz Ecet, ODTÜ, Harran, Acıbadem, Gebze Teknik ve Mersin
üniversitelerinde görev yapan altı bilim kadınının başarılı araştırmalarının ödüle layık görüldüğünü belirtiyor.

Program değerlendirilirken ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Malzeme Bilimleri’ kategorilerinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun oluşturduğu bağımsız jüri tarafından seçilen araştırmalarda projenin inovatif yaklaşımı, niteliği, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği, bilime ve insanlığa/ekosisteme yapacağı katkı ölçüt alınıyor.

Program, doktora derecesini almış, T.C. vatandaşı, bilimsel yeterliliğini kanıtlamış, proje süresi üzerinden bir yıl geçmemiş ve projesini Türkiye’de gerçekleştirmiş, 31 Aralık günü itibariyle 40 yaşından gün almamış tüm bilim kadınlarına açık. Başvuruların ekim ayı içerisinde açılacağını ifade eden Filiz Ecet, başvuru için kurumun resmi sayfalarının takip edilebileceğini belirtiyor.

ALTI MADDELİK MANİFESTO
L’Oreal, bilim kadınlarının tüm disiplinlerde bilime katılımını artırmak amacıyla bu yıl bir inisiyatif geliştirerek küresel düzeyde bir imza kampanyası başlattı. Herkese açık olan imza kampanyası ile kamuoyunda farkındalık oluşturmak, bilimde cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve bilim kadınlarını desteklemek hedefleniyor. Altı maddeden oluşan imza kampanyasının sonuçları 12 Eylül’de Avrupa Birliği Yüksek
Öğrenim ve Araştırmada Cinsiyet Eşitliği Konferansı’nda paylaşılacak. Manifesto, şu altı maddeden oluşuyor:

1- Bilimde kariyer yolundaki kızlarımızı yüreklendirmek,

2- Bilim kadınlarının uzun araştırma kariyerleri boyunca karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmak,

3- Bilimde üst ve lider pozisyonlara ulaşmaları için bilim kadınlarına öncelik vermek,

4- Bilim kadınlarının bilimin ilerlemesine ve toplumun
gelişimine olan katkılarının kamuoyu düzeyinde bilinirliğini artırmak,

5- Bilim kadınlarının konferans, sempozyum, bilim komisyonu gibi toplantılara etkin katılımlarını sağlayarak cinsiyet eşitliğini güçlendirmek,

6- Genç bilim kadınlarını, beklentilerine uygun kariyer planlaması ve kariyer gelişimi için mentorluk, iletişim ağı ile desteklemek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap