Demir-çelik sektöründe toparlanma yılı olacak

Demir-çelik sektöründe toparlanma yılı olacak

Türk demir-çelik sektörü, son beş yılda üretim ve ihracatta yaşadığı kan kaybını 2017’de telafi etmeyi planlıyor. Çin’in küresel piyasalara ağırlığını koymasıyla son yıllarda daralan üretimin, 2017’de artan kamu yatırımları ve düşen hurda fiyatlarının etkisiyle yüzde 5,4 büyümesi bekleniyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Elbette demir-çelik sektörü için en kritik konu 2017’de de Çin faktörü olacak. Son beş yılda küresel piyasalardaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenen Türk demir-çelik sektörü, 2017’de hurda fiyatlarındaki gerileme ve artan kamu yatırımlarının etkisiyle üretim ve ihracatta yeniden toparlanma bekliyor.

Son beş yılda üretim ve ihracatta gerileme yaşayan sektörün 2016’yı 33,2 milyon ton üretim ve 16,1 milyon ton ihracat ile kapatması bekleniyor. 2017’de ise hedef üretimde yüzde 5,4 ve ihracatta 3,7 büyüme.

HEDEFLER REVİZE EDİLECEK
Demir-çelik sektörü için 2017 yılı yeniden canlanma ve hedeflerin yukarı yönlü revize edileceği bir yıl olacak. Hurda fiyatlarının demir cevheri fiyatlarına oranla göreceli olarak ucuzlaması, sektörün rekabet gücünü de artırmış durumda.

Bu durumun da 2017 satışlarına olumlu yansıması bekleniyor. Ayrıca ABD, Avrupa, Japonya ve Çin dâhil olmak üzere bazı Uzakdoğu ekonomilerinin iç piyasalarında yaşanan toparlanma da 2017 yılında başta yassı çelik ürünleri olmak üzere sektörün ihracatını olumlu yönde etkileyecek.

Tüm bu olumlu beklentilerin etkisiyle sektörün en büyük ihracat pazarı olan Ortadoğu’daki karışıklıkların sürmesine rağmen, 2017 yılında üretim ve ihracatın yüzde 5,4 civarında artacağı öngörülüyor.

ÇİN YİNE BELİRLEYİCİ OLACAK
Elbette demir-çelik sektörü için en kritik konu 2017’de de Çin faktörü olacak. Dünya çelik üretiminin yüzde50’sini gerçekleştiren Çin’in iç tüketimindeki daralma ihracata ağırlık vermesi sonucunu doğuruyor. Bu da tüm dünyada fiyatların düşmesine neden oluyor.

Çin Demir ve Çelik Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre Çin çelik sektörü, kapasite düşürerek erişmeyi hedeflediği piyasa dengesine ancak 2020 yılında ulaşacak. Dolayısıyla uluslararası çelik piyasası için ancak 2020 yılından sonra daha iyi bir ortam oluşacağı görüşü hakim.İlgili Haberler
3 Yorum
Yorum yap