Palete 50 milyon TL yatırım yapacak

Palete 50 milyon TL yatırım yapacak

Avustralyalı CHEP, perakendeden otomotive kadar birçok sektörde ürün taşımak için kullanılan ‘palet’lerin tedariğmi yapıyor. Türkiye’de de faaliyet gösteren şirket 2016’yı yatırım yılı ilan etti. CHEP, bu yıl Türkiye’de 50 milyon TL’lik yatırım yapacak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Bunun 40 milyon TL’si ile palet ve konteyner havuzlama sistemini büyütecek. 10 milyon TL’si ile ise Konya’da yeni üretim tesisi kuracak. Avustralya kökenli Brambles Holding’e bağlı bulunan CHEP, yaklaşık yedi yıl önce Türkiye’yi farklı bir iş alanı ile tanıştırdı.

“Palet havuzlama” olarak adlandırılan bu alanda, CHEP, otomotivden perakendeye pek çok sektörde taşıma için kullanılan ‘palet’lerin kiralama, tedarik ve depolamasını yapıyor. Türkiye’de yüzde 6’lık pazar payına ulaşan şirket, 2016’da yatırım atağı başlattı. Türkiye pazarında altı servis merkezi ve 10 binin üzerinde toplama noktası bulunan şirket, bu yıl 50 milyon TL’lik yatırım yapacak.

2016’da Türkiye’de yüzde 20 büyüme öngören CHEP, bu doğrultuda yapacağı yatırımların 10 milyon TL’sini yeni tesis kurmak için harcayacak. Bolu’da halihazırda günlük 6 bin adetlik üretim kapasitesi bulunan şirket, şimdi de Konya’da yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, 40 milyon TL’lik yatırım ile de palet ve konteyner havuzlama sistemini büyütecek.

KOBİ İLE YATIRIM MODELİ
CHEP’in yeni yatırımlarını yöresel KOBI’ler ile ortak yapmak gibi bir modeli var. CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin, bu konuda şunları söylüyor: “10 milyon TL’lik yatırımla Konya’da tesis kuracağız.

CHEP olarak yatırım konusunda farklı bir model izliyoruz. Yatırım yapacağımız bölgede uzman KOBI’lerle anlaşıyoruz. Yatırımda tüm masrafları biz yapıyoruz. Tesisin işletmesini ise onlar yapıyor.

Birlikte yatırım yapan yatırımcı o bölgedeki ekipmanların tamir ve bakım hizmetlerini üstlenerek uzun dönemli stratejik tedarikçi statüsünde bize hizmet veriyor. Böylece küçük girişimciyi destekleyen bir model oluştuyoruz.”

Çalışacağı şirketi ihale yaparak belirleyen CHEP, bu yıl içinde ihaleye çıkmayı planlıyor. Konya’da yaklaşık 4 bin metrekare toplam alana sahip olacak tesislerde aylık 50 bin adet üretim yapılması planlanıyor. Şafak Aktekin, müşterilere özel esnek çözümler üreterek daha kesintisiz hizmet sunmayı hedeflediklerini belirtiyor.

YÜZDE 20 BÜYÜYECEK
2009 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren CHEP, Unilever, P&G gibi dünya devlerinin yanı sıra Konya Şeker gibi yerli şirketlerle çalışıyor. Şirket, ağırlıklı olarak tüketim ürünleri, taze gıda, içecek ve otomotiv gibi sektörlere hizmet veriyor. CHEP, dünyada 285 milyon adetlik palet havuzuna sahip. Türkiye’de ise toplam 100 milyon paletlik bir pazar olduğu tahmin ediliyor. CHEP’in bu pazardaki payı ise yüzde 6 civarında. Sistemin tedarik zinciri verimliliğini artırdığını söyleyen Şafak Aktekin, palet kiralama modelinin şirketlerin maliyetleri yüzde 30-35 azalttığını belirtiyor.

CHEP’in globalde 4,5 milyar dolara yakın bir cirosu var. 2015 yılında globalde yüzde 8, Türkiye’de ise yüzde 25 büyüdü. CHEP Türkiye büyüme hızıyla şirketin bulunduğu 61 ülke arasında Polonya ve Romanya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Şirket, 2016’da Türkiye’de yüzde 20 büyümeyi ve cirosunu 100 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

İŞ KAZALARINI ÖNLÜYOR
CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin, Türkiye’de düşük palet kalitesi nedeniyle iş kazaları yaşandığını söylüyor. Aktekin, kullandıkları hammadde sayesinde iş kazalarını yüzde 35 oranında engelleyebildiklerini ifade ediyor. Daha dayanıklı ve defalarca kullanılabilir olan CHEP paletlerinin geri dönüşüme alınarak karbon salınımını önemli ölçüde azalttığını da belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap