2017’ye umutlu giriyor

2017’ye umutlu giriyor

Önümüzdeki üç yıl içinde bu oranın yüzde 80’e ulaşması bekleniyor. Ayrıca bu e-faturalar MFKS’ye girerken Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sitesiyle entegre ve gerçekliği anında onaylanıyor.

Tüm bu faktörlere bakıldığında sektör dijitalleşmeyi yeni ürünlere çevirmeyi hedefliyor. Öncelikle FKB olarak tamamen elektronik ortamda bir platform hazırlayarak tedarik zinciri finansmanını bu sisteme taşıyacaklarını söyleyen Çağatay Baydar, sözlerine şöyle devam ediyor: “Böylelikle alıcıların onayladığı faturalar anında elektronik ortamda tedarikçinin isteğine bağlı olarak faktoringe konu edilebilecek. Ayrıca gerçek ticaretten kaynaklanan faturaların ve alacakların elektronik ortamda diğer finans kurumlarına devrini de planlıyoruz.

Bu çerçevede işlemlerin elektronik platforma taşınmasıyla birlikte yeni ürünler sektörün lokomotifi olacaktır. Yeni katma değeri yüksek ürünler, sektörün kendi doğal hacmini de geliştirecek.”

İHRACAT FAKTORİNGİ
2015 yılında dünya faktoring hacmi önceki yıla göre artış göstererek toplam 2,4 trilyon Euro oldu. Uluslararası ticaretin (ihracat-ithalat) finansmanında ise FCI üyesi faktoring şirketleri 530 milyar Euro’luk işlem hacmi gerçekleştirdi. İhracat faktoringi alanında Türk faktoring sektörü dünya ikinciliğini 2015 yılında da korudu. Önümüzdeki dönemde de bu trendin devamı bekleniyor.

İhracatçılara yurtdışı alacakları için verilen ödeme güvencesini içeren garantili ihracat faktoringi ürünü lokomotif alanlardan biri olmaya devam edecek.

Bu anlamda 2016 yılının dokuz ayında ihracat faktoringinde yüzde 16,6 daralma ile 14,2 milyar TL’lik işlem hacmi yaratıldı. Ancak ihracat faktoringinin 2017’de yeniden hızlanması bekleniyor.

İhracat faktoringi hizmeti sayesinde ihracatçıların mal mukabili satış yaptıkları alıcılarına güvenle satış yapabildiğini söyleyen Bozkurt Çöteli, mevcut müşterilerin de daha fazla büyüme olanağına kavuştuğunu anlatıyor.

Yeni çalışmaya başlayacakları müşterilere verilen faktoring garantisi sayesinde açık hesap satış yapma imkanının yakalandığını anlatan Çöteli şunları söylüyor: “Garanti hizmeti sayesinde alacakların tahsil edilmeme riskini ortadan kaldırırken, tahsilat hizmeti sayesinde çok daha etkin bir alacak yönetimi geliştiriliyor.

Yine talep edilmesi halinde alacakların vadesini beklemeden finansman sağlayarak nakit akışlarını düzenliyoruz. Dolayısıyla KOBİ’ler açısından bu kadar avantajlı olan bir ürünün bu yıl olduğu gibi 2017’de de daha fazla KOBİ’ye ulaşması için çaba göstereceğiz.”

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap