2017’ye umutlu giriyor

2017’ye umutlu giriyor

10382017 BEKLENTİLERİ OLUMLU
Sektör 2017 yılından umutlu. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ve vize sorunlarının çözülmesinin ciddi bir rahatlama sağlaması bekleniyor.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Suriye’de durumun düzelmesinden, Kuzey Irak’ta merkezi hükümetle ilişkilerin iyiye gitmesinden ve 2017 yılında AB’ye taşımalarda kotaların kalkmasından umutlu olduklarını söylüyor.

Şener, “Çünkü hukuk sürecimiz işliyor ve orada haklılığımız teyit edilebilir. Özellikle bizi taşıma kotaları ve vizelerle kısıtlayan AB ülkelerinin ülke bazlı olarak inisiyatiflerinin elinden alınması, Türkiye ve AB arasında toplu bir kota anlaşması imzalanması umudu yeşermiştir. 2017 yılı bitmeden bu konuda önemli gelişmelerin olmasını bekliyoruz” diyor.

KORİDOR BEKLENTİSİ
Sektörün diğer öncelikli beklentisi ise güvenli bir koridor oluşturulması. Türkiye’nin etrafında ciddi güvenlik sorunları söz konusu. Bunun yanı sıra özellikle Doğu’dan gelen göçmenlerin Batı’ya çıkışının engellenmesi için sınır kapılarında kontrollerin sıklaştırılması da ticareti olumsuz etkiliyor. Güneyde Suriye’ye taşıma yapamadıklarını belirten Fatih Şener, bu konuda şunları söylüyor: “Ortadoğu’ya Mısır üzerinden gidemiyoruz, nakliyecilerimizin çabalarıyla ancak Süveyş üzerinden gidebiliyoruz.

Pek çok olumsuzluk var. 2017 yılından beklentilerimiz siyasi zeminde bir istikrarın sağlanmasıdır. Komşularımızla iyi ilişkilere ihtiyacımız var, şu anki durum bizi zorluyor. Bu huzur sağlanırsa yanı başımızda yeniden imar edilecek ülkeler var. Onların yeniden imar edilmesinde Türkiye önemli bir rol üstlenecektir, taşımacılık ve lojistikte de bundan faydalanacaktır.”

GLOBAL OYUNCULARIN PAYI
2017’de Türkiye’de global oyuncuların payının artması bekleniyor.Birçok global lojistik oyuncu geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye şirket satın alarak veya yeni şirket kurarak girdi. Bu eğilimin artacağını söyleyen Fatih Şener, yatırımların bölgedeki huzur ve istikrarla çok ilişkili olduğunu ifade ediyor.

Yeni liman satın almaya yönelik yatırımların artacağına dikkat çeken Şener, “Çünkü Türkiye Doğu’daki ülkeler için AB pazarına girmek için bir basamak rolü üstleniyor. Nitekim böyle ürünler geliyor, Türkiye’de montajı yapılıyor, Avrupa’ya gitmeye çalışıyor. Çevremizdeki ülkelerle ilişkilerimiz düzelir ve çevre ülkelerdeki güvenlik sorunları ortadan kalkarsa yatırım ikliminin daha da gelişeceğini düşünüyoruz” diyor.

Lojistik sektörü genelinde 2017 yılında daha uzak pazarlara ulaşma hedefi bulunuyor. Bu nedenle demiryolu ve havayolu taşımacılığının öne çıkması bekleniyor. Yakın coğrafyada yaşanan sorunlar, Avrupa’nın içinde bulunduğu durgun dönem ve Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, yatırımcıyı Uzakdoğu’ya, Afrika ve Amerika kıtalarına yönlendiriyor.

MEVZUAT SORUNU VAR
2017 yılında sektörün gündemindeki önemli konulardan biri de mevzuat olacak. Türkiye’de mevzuattan kaynaklı birtakım kısıtlayıcı etkiler olduğunu söyleyen Fatih Şener, bu konuda bakanlığın bir hazırlık içerisinde olduğunu belirtiyor. Uluslararası rekabeti birebir yaşayan şirketleri desteklemek için mevcut yönetmelikte birtakım iyileştirmeler yapılacağı ifade ediliyor.

Diğer bir önemli konu ise gümrük kapıları. Türkiye’nin mevcut gümrük kapılarının Türkiye’nin ticaretini taşımaktan uzak olduğuna dikkat çeken Fatih Şener, “Ticaretini arttırmayı düşünen bir ülke için bu kapılar bir yük. Bugün içi Kapıkule’de 8 kilometre, Gürbulak’ta 20 kilometre kuyruk var. Yani ihracat yapan bir ülkenin kapılarından 2-3 günde çıkılıyorsa burada bir şey yanlış demektir” diye konuşuyor.

Uluslararası taşıma ilişkileriyle Türk taşımacılarının önünün açılması için taşıma izin belgelerinin alınması gerekiyor. Türkiye’nin ihracatı için yeterli taşıma izin belgesi olmadığını belirten Fatih Şener, dış ticarette açık veren bir ülkenin taşıma sorununun olmaması gerektiğini söylüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap