AVM’ler rotayı Anadolu’ya çevirdi

AVM’ler rotayı Anadolu’ya çevirdi

2017’de AVM’lerde öne çıkması beklenen bir diğer trend ise uzmanlaşma olacak. Yani önümüzdeki dönem sıklıkla mobilya, yeme-içme, çocuk gibi belli alana odaklı AVM’lerin öne çıkması bekleniyor.

Yeni çıkan uzman AVM örneklerinden biri Ho-mecity. Pendik’de ilkinin temelleriatılan HomeCity alışveriş merkezlerinin sayısının iki yıl içinde 10’a kadar çıkması hedefleniyor.

Daha önce açılmış ama arzu edilen ziyaretçilere ulaşmamış, ancak lokasyon ve büyüklükleriyle bu merkezlere dönüşmeye uygun olan projelerin de tekrar ekonomiye kazandırılacağını söyleyen JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, bu yeni uzmanlaşmış merkezler ile alışveriş sektörüne mevsimsellikten etkilenmeyen satış imkanları sunulacağını vurguluyor.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDA
Kimi zaman sosyal kimi zaman ekonomik nedenlerle tartışmalara neden olan AVM sektörünün en önemli çıkmazlarından biri ise kiralar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “AVM kiraları TL’ye dönmeli.

Gerekirse geçici bir düzenleme yapılabilir” sözleriyle bu tartışma tekrar gündeme oturdu. Kiralarını dolar üzerinden ödeyen perakendeciler hızla yükselen dolar nedeniyle kiraların TL’ye dönmesini talep ediyor.

Dolarla borçlanan yatırımcılar ise TL’ye geçiş konusunda temkinli. Perakendecilerle yaptıkları birebir görüşmelerle şirketlere özel çözümler geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Hulusi Belgü, “Türk Borçlar Kanunu’nun kiralamalar ile ilgili ertelenen maddeleri AVM sektörünü yakından ilgilendiriyor. Sektörümüz bu konuda önceden hazırlıklı olmalı” diyor.

9020

2016 yılının hem toplumsal hem de ekonomik anlamda zor bir yıl olduğuna dikkat çeken Belgü, bu dönemde birlikte iş yaptıkları perakende sektörü ile mevcut sorunların üstesinden gelmeye çalıştıklarını söylüyor.

Yabancı yatırıma her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu belirten Belgü, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu dönemde AVM sektörü olarak ülkemizin potansiyelini her türlü platformda dile getirmeye devam ediyoruz. Zor bir yıl geçiriyoruz ve zor bir yıl da bizi bekliyor.

Ancak şunu da unutmamalıyız ki dünya da önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Ani kararlar ve tepkiler yerine sabırlı olmak ve uzun vadeli iş planları üzerinde durmak gerekli.”

9021FİBA GAYRİMENKUL YATIRIMLARI
TÜRKİYE’DEKİ AVM’LERİNİ BÜYÜTECEK
Fiba Grup’un 30 yıla yakın finans ve finans dışı sektör deneyimini20 yıllık gayrimenkul deneyimiyle birleştiren Fiba TicariGayrimenkul Yatırımları, hem yurtiçinde hem de yurtdışında projeler yürütüyor.

Türkiye’de dört, Romanya’da iki, Moldova ve Çin’de birer olmak üzere toplam sekiz AVM’sibulunan şirket, 450 bin metrekarelik bir kiralanabilir alanı yönetiyor.

Şirket olarak büyümeye çok boyutlu yaklaştıklarını söyleyen Fiba Ticari Gayrimenkul Yatırımları CEO’su Yurdaer Kahraman, “Geçtiğimiz yıl Bükreş’teki AVM’lerimizin yenileme çalışmalarını tamamlayarak müşterilerimizin hizmetine sunduk.

Yenilemeler çok olumlu karşılandı ve hem ziyaretçisayılarında hem de cirolarda önemliartışlar yaşıyoruz. Benzer şekilde Türkiye’dekiAVM’lerimizide büyütme ve yenileme çalışmalarımız var” diyor.

Türkiye’dekiyenileme çalışmalarına Ml Adana AVM ile başlayan şirket, bu proje için 20 milyon Euro yatırım yaptı. Bu çalışmalara ek olarak yeniAVM’lerisatın alarak ve geliştirerek portföylerinibüyüteceklerinisöyle-yen Kahraman, “Tüm büyüme hedeflerimiziuzun vadelive sürdürülebilir şekilde planladık.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap