Büyüme zamanı

Büyüme zamanı

YASAL ALTYAPI İSTENİYOR
FKB, bir süredir faktoringin isminin ‘Ticaretin finansmanı’ olarak değiştirilmesi konusunda çalışmalar yapıyor. Çağatay Baydar, ticareti gerçekten değerli kılan bir yasal altyapının da hazırlanması gerektiğini söylüyor. Baydar, şöyle devam ediyor: “Faktoring en çok gelişmiş ülkelerde bulunan bir finansal ürün. Ne ilginçtir ki, ülkemizde ‘çek kırma’ ile özdeşleşen bir ürünken gelişmiş ülkelerde ticari hayatta çek yok. Bunun nedeni, faturanın kıymetli evrak haline gelmesi. ‘Çek kıran’ ektör görüntüsü, hem bize ve ekonomimize zaman kaybettiriyor.”

TEDARİK FİNANSMANI PLATFORMU’NUN ÖZELLİKLERİ
Tedarik Zinciri Finansmanı, tüm dünyada çok hızlı gelişen bir finansal ürün. 2016’da tüm dünyada finansal kredi havuzu yüzde 3 artarken Tedarik Zinciri Finansmanı ürünü yüzde 36 artış gösterdi. Dijitalleşmenin gelişmesinin bu finansal ürünün de önünü açtığı belirtiliyor.

Türkiye’de de faktoring sektörü, FKB çatısı altında kurulacak Tedarik Finansmanı Platformu’nun altyapı çalışmalarını tamamladı. Platform, şu anda 17 faktoring şirketi, beş banka ve bir katılım bankası tarafından test ediliyor. İlk müşterilerini sisteme alan ve kullanmaya başlayan finansal kurumlar da var. Üç yılda sadece Tedarik Zinciri Finansmanı tarafından 50 milyar TL’lik yeni iş hacmi bekleniyor. Platformun özellikleri ve hedefleri ise şöyle:

DÜŞÜK KREDİ MALİYETİ
Bu ürün sayesinde büyük alıcılara ürün tedarik eden ve o şirketlerin politikaları gereği çek alamayan KOBİ’ler, artık bu alacaklarını sistemde finansmana dönüştürebilecek. Alıcı teyitli olduğu için kredi maliyetleri daha düşük olacak.

YÜKSEK VERİM
KOBİ’ler, tedarikçileriyle olan ticaretin nakit akışını bu sistemde yönetebilecek, gerekirse kendisi için ek vade talep edebilecek, farklı vadelerdeki fiyatlandırma politikalarını sistem üzerinde uygulayabilecek. Şirketler, alacak ve borçları farklı farklı bankalarda da olsa tek bir hesaptan kontrol ederek yönetebilecek. Şirketler nakit yönetimi ve giderlerinde verim sağlayacak.

BLOCKCHAIN MANTIĞI
Sistem, blockchain mantığıyla çalışacak. Yani alacakları devralan bir faktoring şirketi/banka, sistem üzerinden bunu daha ucuz kaynak sağlayan başka bir finans kuruluşuna devredebilecek. Böylelikle özellikle yurtdışında büyük fon sağlayabilen kreditörler de sisteme üye olarak bunları teminatlarına alarak ucuz kredi sağlayabilecek.

KAMUNUN DA YARARINA
Kamu kurum ve kuruluşları, tedarikçilerine alıcı teyidini bu platform üzerinde verebilecek. Böylelikle tüm ödemelerini, vadelerini tek bir merkezden takip edebilecek, planlama yapabilecek, gerekirse vadeleri temdit edebilecek. Kamu denetim otoriteleri sisteme giren tüm faturaları, cinsini, fiyatlandırmayı görerek fiyat politikaları konusunda standart yakalayabilecek.

ERDAL ARAL İŞ FAKTORİNG GENEL MÜDÜRÜ
“LİDERLİĞİMİZİ KORUYARAK KÂRLILIĞIMIZI ARTIRACAĞIZ”
AKTİF KALİTEMİZİ KORUDUK
Faktoring sektöründe en çok ürün çeşidini müşterilerine sunabilen, tüm segmentlerdeki müşterilerle çalışabilen, kârlılığı iyi seviyede olan, risk izleme faaliyetlerine önem veren ve teknoloji alanında yenilikçi bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. 2017 yıl sonu itibarıyla 4,3 milyar TL faktoring alacağı bakiyesiyle 2016’da olduğu gibi sektör lideri olduk.

Satış hacmimizi yüzde 33 artırarak 12,3 milyar TL’ye ulaştırdık. 2017’yi 49,5 milyon TL net kârla tamamladık. Sadece satışlarımızın artırılmasına değil, aktif kalitemizin korunmasına da önem verdik. Takipteki krediler oranımız sektör ortalamasının altında yüzde 0,99 olarak gerçekleşti. Öz kaynaklarımız da yüzde 47 artarak 189 milyon TL’ye ulaşırken öz kaynak kârlılığımız yüzde 31,72 oldu.

ÇEKMATİK, BİR İLK OLDU
Teknolojik tabanlı ürünler yaratma çalışmalarımızı hızlandırdığımız 2017’ye müşterilerimize finansman hizmeti sunan chatbot uygulamamız ÇekMatik damgasını vurdu. Başta mikro işletme ve KOBİ segmentlerinde yer alan şirketlerin güvenilir ve hızlı şekilde dijital platformda nakde ulaşmasını sağlayan bu uygulama, dünya faktoring sektöründe bir ilk oldu.

2018’de de müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda dijitalleşme çalışmalarına ağırlık veriyoruz. ÇekMatik ürününe bu yıl garanti hizmeti de eklendik. Tedarikçi finansmanı da toplam hacmimiz içinde payı artan bir ürün. Bu hizmetimizi de İş Tedarik uygulamasıyla dijital ortama taşıdık. İş Tedarik, kurumsal ve büyük ticari ölçekteki şirketlere düzenli mal ve hizmet sağlayan tedarikçileri ortak platformda buluşturmayı ve fayda sağlamayı amaçlıyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap