Otomatik katılım başladı

Otomatik katılım başladı

Bireysel emeklilik sistemi, bu haftadan itibaren otomatik katılımla tanışıyor. 13 milyon 45 yaş altı çalışan, kademeli olarak BES’e dahil edilecek.

İşveren çalışanın maaşından yüzde 3’lük bölümü emeklilik sistemine yatıracak. Asgari ücretli için katılım bedeli 50 TL olacak.

TALİP YILMAZ                                            GÖZDE YENİOVA
tyilmaz@ekonomist.com.tr                    gyeniova@ekonomist.com.tr

İlk yıl iki aylık süre sonunda sistemden cayma hakkı kullanılmaması durumunda, devlet katkıları dahil, 12 milyar TL’lik bir fon büyüklüğü potansiyeli var.

Türkiye’de toplam yurtiçi tasarruf oranı istenen seviyelerin altında. Hükümet tarafından alınan kararlar ve politikalar ile tasarruf oranının arttırılması hedefleniyor.

2013 yılında bireysel emeklilik sistemine (BES) yüzde 25 devlet katkısının getirilmesi bu çalışmalarda önemli bir aşama oldu.

BES’de 1 Ocak itibarıyla otomatik katılım kademeli olarak devreye giriyor. Otomatik katılım uygulaması kamunun ülkemizdeki tasarruf oranını yukarı çekmek adına ön plana aldığı çok önemli bir reform.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

90 MİLYAR TL HEDEFİ
Otomatik katılımın hayata geçmesi ile birlikte sisteme ilk etapta 6,4 milyon, kademeli olarak ise toplamda 13 milyon kişinin katılması bekleniyor. Bu düzenlemeyle 10 yıllık dönemde 90 milyar TL’lik tasarruf oluşturulması öngörülüyor.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren, ister özel sektör ister kamu olsun, 45 yaş altındaki tüm çalışanlar, otomatik katılım uygulamasına katılacak. Uygulamaya kademeli bir geçiş sağlanacak. İşverenler çalışanların maaşlarının yüzde 3’ünü emeklilik sistemine yatıracak. En küçük katılımcı, aylık 50 TL yani yıllık 600 TL ile asgari ücretli olacak ve en yüksek katılımcı ise aylık 321 TL ile 5 bin TL maaşlı çalışanlar olacak.

KADEMELİ GEÇİŞ OLACAK
Otomatik katılım, çalışanların emeklilik dönemlerinde ek gelir elde edebilmek için bugünden kendileri için yatırım yaptıkları bir sistem. Sisteme geçiş kademeli olacak. Ocak ayında binden fazla çalışanı olan şirketler, nisan ayında devlet memurları ve 250’den fazla çalışanı olan şirketler, temmuzda da 100’den fazla çalışanı olan şirketler sisteme dahil olacak. Şu an bireysel emeklilik sisteminde 6,6 milyon katılımcı var ve 2017’de 6,4 milyon daha yeni katılımcının otomatik katılımla gelmesi bekleniyor.

2018’de ve 2019’da da kademeli geçiş devam edecek ve 5’ten fazla çalışanı olan şirketler, belediyeler veKİT’lerin de dahil olmasıyla 13 milyona ulaşılacak. 2017 için aylık ortalama katkı payının kişi başına 80-90 lira olması bekleniyor.

Buna göre hiç kimsenin sistemden çıkmadığı varsayılırsa, 2017’de devlet katkısı hariç 4,5 milyar liralık bir fona ulaşılıyor. Yüzde 25 devlet katkısını ve sistemde kalanlara verilecek olan bin TL ilave devlet katkısını da dahil ettiğimizde ilk yıl sonunda 12 milyar TL’ye ulaşabilecek bir potansiyel var.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap