Bütçede görünüm bozuluyor

Bütçede görünüm bozuluyor

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİ DOKUZ AYDA 12 MİLYAR TL AÇIK VERDİ.

Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, merkezi yönetim bütçesi eylül ayında 16,9 milyar TL açık verdi. Bu tutar geçen yılın aynı ayında verilen açıktan yüzde 19,9 daha fazla.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bütçe geçen yıl eylül ayında 14,1 milyar TL açık vermişti. Buna karşılık ocak-eylül dönemi itibariyle ise bütçede geçen yılın aynı döneminden daha az açık var. Bu yılın ocak-eylül dönemindeki bütçe açığı 12 milyar TL oldu.

Bu tutar geçen yılın aynı dönemindeki bütçe açığının yüzde 10,6 altında kalıyor. Geçen yılın ocak-eylül dönemindeki bütçe açığı 13,5 milyar TL’ydi.

Bütçe yılın ilk sekiz ayında gayet iyi bir görünüm veriyordu. Bu dönemde 4,9 milyar TL’lik fazla vardı. Ancak eylül ayındaki büyük açık bütçenin görünümünü epey bozdu. Eylül ayında özellikle vergi tahsilatındaki yavaşlama bütçe dengesini olumsuz etkiledi.

Esasında bütçenin görünümünün yılın son ayları yaklaştıkça bozulacağı zaten belliydi. Çünkü yılın başlarında tutulabilen ödenekler son aylara doğru mecburen serbest bırakılıyor.

Bu nedenle özellikle aralık aylarında bütçe açığı patlıyor. Zaten hükümet de yıl sonunda bütçenin 34,6 milyar TL açık vermesini bekliyor.

Esasında 2016 yılına başlarken hedef 29,7 milayr TL’lik açık vermekti. Ancak işler pek umulduğu gibi gitmeyince 2017-2019 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) hazırlanırken 2016 için hedeften çok daha yüksek bir gerçekleşme tahmini yapıldı.

Bu arada hükümet geçen hafta 2017 yılı bütçe tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Tasarıya göre 2017’de bütçe açığı 46,9 milyar TL’ye yükselecek.

8036İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap