Cari açıkta hızlı düşüş sürüyor

Cari açıkta hızlı düşüş sürüyor

Türkiye’nin cari işlemler dengesi şubat ayında 718 milyon dolarlık açık verdi. Geçen yılın aynı ayındaki cari açık bundan çok daha yüksek ve 4 milyar 494 milyar dolardı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Buna göre şubat ayında cari açıkta yüzde 84 düşüş yaşanmış durumda. Şubat ayındaki cari açık geçen yılki seviyesinin bu kadar çok altında kalınca yıllık cari açıkta da büyük bir düşüş oldu.

Ocak ayında 20,8 milyar dolar olan yıllık cari açık şubat ayında 17 milyar dolara indi.

Cari açıkta geçen yılın ortalarından bu yana düşüş var. Epeyce hızlı olan bu düşüş, geçen yılın mayıs ayında 57,9 milyar dolar olan yıllık cari açığı dokuz ayda 40,9 milyar dolar aşağı çekti.

Bu düşüş daha da süreceğe benziyor. Hatta Gösterge’nin ilk sayfasındaki yazıda okuyacağınız gibi, IMF bu yıl Türkiye’nin bir miktar cari fazla vereceğini tahmin ediyor. Bu da gerçekleşmesi mümkün bir tahmin gibi görünüyor.

Cari açıkta geçen yılın ortalarında başlayan düşüş tam da o sıralarda ekonominin krize girmesinden kaynaklanıyor. Ekonominin krize girmesiyle ithalatta başlayan büyük düşüş dış ticaret açığına ve dolayısıyla cari açığa da aynen yansımış bulunuyor.

Cari açıktaki düşüşün ekonomik krizden kaynaklanıyor olması da pek sevinçle karşılanmamasına neden oluyor. Çünkü bu sağlıklı bir düşüş değil. Cari açıktaki düşüşün sağlıklı olması için bunun ekonomi küçülürken ithalatın düşmesiyle değil de ekonomi büyürken ihracatın ithalattan daha hızlı yükselmesiyle gerçekleşmesi gerekiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap