Dış ticaret açığında yükseliş var

Dış ticaret açığında yükseliş var

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1EYLÜL AYINDA DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 14,7 ARTTI.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın (GTB) verilerine göre, eylül ayında ihracat 10,9 milyar dolar, ithalat 15,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında ihracat 11,6 milyar dolar, ithalat 15,4 milyar dolardı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Buna göre eylülde yıllık bazda ihracat yüzde 5,7, ithalat yüzde 0,7 düştü. Buna karşılık eylül ayında dış ticaret açığı ise yüzde 14,7 arttı. Geçen yıl eylülde 3,8 milyar dolar olan dış ticaret açığı, bu yıl aynı ayda 4,4 milyar dolara çıktı.

Eylül ayında dış ticarette yaşanan düşüşte uzun bayram tatilinin bir miktar etkisi var. Geçen yıl bir bölümü hafta sonuna denk gelen Kurban Bayramı tatilinin bu yıl tamamının hafta içine denk gelmesi yüzünden, eylül ayında geçen yıldan 1 gün daha az işgünü vardı.

Ancak bu 1 günlük işgünü farkının etkisi çok da fazla değil. İhracattaki zayıf performans esas olarak dünya ticaretinin de durgun olmasından kaynaklanıyor. İthalatın düşük kalmasının nedenini ise ekonomideki büyümenin iyice yavaşlaması oluşturuyor.

Eylül ayı dış ticaret verilerinin en kötü tarafı, dış ticaretteki gerilemeye rağmen dış ticaret açığında yükseliş yaşanmış olması. Bu durum ihracatın ithalattan daha fazla gerilemesinden kaynaklanıyor.

Turizmdeki berbat tabloyu da düşünürsek, bu durumda eylül ayında cari açıkta da yükseliş yaşanmış olması kaçınılmaz görünüyor. Yine turizmdeki tablo yüzünden cari açığın ağustos ayında da artış gösterdiğini tahmin ediyoruz. Türkiye’de genelde ekonomi yavaşladığında cari açığın düşmesine alışığız. Ancak bu yıl işler pek öyle gitmiyor.

5090İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap