Enflasyon tahmine uygun gidiyor

Enflasyon tahmine uygun gidiyor

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1YILLIK ENFLASYON YÜZDE 7,28’DEN YÜZDE 7,16’YA İNDİ.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu ekim ayında yüzde 1,44 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı ayındaki enflasyondan biraz daha düşük. Geçen yıl ekim ayındaki enflasyon yüzde 1,55 olmuştu.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bu yıl ekim ayındaki enflasyon biraz daha düşük çıkınca yıllık enflasyon da bir miktar geriledi. Eylül ayında yüzde 7,28 olan yıllık tüketici enflasyonu ekim ayında yüzde 7,16 düzeyine indi.

Ekim ayında enflasyon çok az düşüş gösterdi ve hatta bu ayda yerinde saydı demek bile mümkün. Ancak potansiyel bir yükselişten sıyrıldığı için esasında enflasyon ekim ayını görünenden çok daha fazla kazançlı kapattı.

Ekim ayı için “mevsim normalleri” (son 10 yılın ortalaması) yüzde 2 dolayında bir enflasyona işaret ediyordu. Gerçekleşme buna yakın olsaydı yıllık enflasyon düşmek yerine yüzde 7,8 civarına yükselecekti.

Bunun önüne büyük ölçüde gıda fiyatlarındaki değişimin yine mevsim normallerinin altında kalması geçti. Ancak ekim ayında gıda fiyatlarındaki değişim mevsim normallerinin altında kalmasına rağmen geçen yılki seviyesini aştı.

Bu yüzden de yıllık enflasyondaki düşüş sınırlı kaldı. Bu sınırlı düşüşü ise büyük ölçüde konut grubundaki fiyatların mevsim normallerinin işaret ettiğinin aksine düşüş göstermesi sağladı. Öte yandan ulaştırma grubundaki fiyat hareketleri ise yine enflasyonu olumsuz etkileyecek yönde oldu.

Merkez Bankası enflasyonun bu yılı yüzde 7,5 dolayında kapatacağını tahmin ediyor. Şu anda bu tahminin gerçekleşmesi mümkün gibi görünüyor. Ancak enflasyon hala yüzde 5’lik hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile üzerinde bulunuyor.

untitled-2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap