Enflasyonda 2017 tahmini yükseldi

Enflasyonda 2017 tahmini yükseldi

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-12017’NİN ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 6’DAN YÜZDE 6,5’E ÇIKTI.

Merkez Bankası, 2016’nın dördüncü ve son Enflasyon Raporu’nu geçen hafta yayınladı. Bu raporda 2016 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahmini yüzde 7,5’te sabit tutulurken, 2017 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahmini yüzde 6’dan yüzde 6,5’e çıkarıldı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

2018 yılında ise enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörüsü tekrarlandı. Enflasyon eylül ayı itibariyle yüzde 7,3 düzeyinde.

Bu, Merkez Bankası’nın yıl sonu tahminine çok yakın. “Baz etkisi”ne bağlı olarak ekim ve kasım aylarında biraz yükseliş olabilir ama enflasyon bu yılı artık Merkez Bankası’nın tahmini dolayında
bitirebilecek gibi görünüyor. Ancak bu bir başarı değil.

Çünkü enflasyon yılı bu düzeyde bitirirse yüzde 5’lik hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile dışına taşılmış olacak.

İşin tuhafı, Merkez Bankası yılbaşından bu yana durumun böyle olacağını tahmin ediyordu ama enflasyonu kontrol altına almak için hiçbir şey yapmadı. Bunu önlemek için para politikasını sıkılaştıracağı yerde, tam tersine, “sadeleştirme stratejisi” söylemiyle gevşemeye gitti.

Merkez Bankası, 2017 yılı enflasyon tahminindeki 0,5 puanlık artışı, döviz kurlarındaki sıçrama nedeniyle TL cinsi ithalat fiyatlarının yükselmesi yüzünden yaptı. Bu revizyonla 2017 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 5’lik hedefin biraz daha üzerine çıkmış oldu.

Ancak Merkez Bankası’ndan yine bunu önlemeye ilişkin bir hamle işareti gelmiyor. Bunun yerine 2018 yılında
enflasyonun kendiliğinden hedefe yaklaşacağı “temenni”si yapılıyor.

8094İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap