IMF Türkiye için iyice kötümserleşti

IMF Türkiye için iyice kötümserleşti

Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund: IMF), yılda iki kez hazırladığı Dünya Ekonomisinin Görünümü (World Economic Outlook: WEO) raporunun 2019’daki ilk versiyonunu geçen hafta yayınladı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bu raporda dünya ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri biraz aşağıya çekilirken, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahmini ise küçülmeye çevrildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

IMF’nin dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini şöyle özetleyebiliriz:

• IMF’ye göre küresel ekonomi bu yıl yüzde 3,3 büyüyecek. Bu oran 2018 yılındaki yüzde 3,6’lık büyümeye göre bir miktar yavaşlamaya işaret ediyor. Oysa IMF geçen ekim ayında yayınladığı önceki WEO raporunda dünya ekonomisinin 2019’da yüzde 3,7 büyüyeceğini öngörmüştü. Bu oranın 0,4 puan aşağıya çekilmiş olması, küresel ekonomide işlerin pek de beklendiği gibi gitmediği anlamına geliyor.

• Küresel ekonomide işlerin kötüye gitmeye başlamasının temel nedenini, ABD ile Çin arasında geçen yılın başlarında patlayan ve hala süren ticaret savaşları oluşturuyor. Diğer ülkeleri de olumsuz etkileyen bu savaş küresel ticaretin yavaşlamasına neden olmuş bulunuyor. Geçen yıl yüzde 3,8 olan küresel ticaret hacmindeki artışın bu yıl yüzde 3,4’e ineceği tahmin ediliyor. Oysa geçen ekim ayında yayınlanan önceki WEO raporunda 2019’da küresel ticaret hacmindeki artışın yüzde 4 olacağı öngörülüyordu.

• IMF’ nin tahminlerine bakılırsa, küresel ekonomide yaşanan bu gelişmeler ülkelerin çoğunun ekonomisini olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Burada bizim açımızdan özellikle en önemli ihracat pazarımız olan Almanya’daki büyüme oranının yüzde 1,5’ten yüzde 0,8’e inecek olması dikkati çekiyor. Bir başka önemli ihracat pazarımız olan Rusya’daki büyüme oranının yüzde 2,3’ten yüzde 1,6’ya inecek olması da bizim için iyi bir haber değil.

• Türkiye şu sıralarda zaten yurtiçi talepteki düşüş nedeniyle bir resesyonun içinde bulunuyor. Buna küresel ekonomideki olumsuz gelişmelerin de eklenmesi Türkiye’yi kötü etkileyebilir. Nitekim IMF uzmanları da bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 2,5 küçüleceğini tahmin ediyor. Oysa geçen ekim ayında yayınlanan önceki WEO raporunda Türkiye’nin 2019’da yüzde 0,4 büyüyeceği öngörülmüştü. O da özellikle Türkiye şartlarında çok düşük bir büyüme demekti ama şimdiki IMF tahmini bundan çok daha kötü. IMF gelecek yıl ise Türkiye ekonomisinin biraz toparlanmasını ve yüzde 2,5 büyümesini öngörüyor.

• IMF’ nin Türkiye’ye ilişkin diğer tahminlerini de kısaca özetleyelim. Bu tahminlere göre enflasyon bu yılın sonunda yüzde 15,5 olacak. Şu sıralarda hızla azalmakta olan cari açık tamamen ortadan kalkacak ve yüzde 0,7 oranında cari fazla ortaya çıkacak. 2018’de yüzde 11 olan işsizlik oranı ise 2019’da yüzde 12,7’ye yükselecek.



İlgili Haberler
1 Yorum
  1. Çetin Nisan 19, at 10:16

    Hayret ya bu iktidar onların kankisi degilmiydi kazanmaları için her seçim öncesi senaryo yazıyorlardı şimdi mi kötü oldu demek ümidi kestiler

    Reply
Yorum yap