İşsizlik bir kez daha zirveden döndü

İşsizlik bir kez daha zirveden döndü

orhankaracaMevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 10,3’e geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta açıkladığı verilere göre, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı aralık ayında yüzde 10,3 olarak gerçekleşti.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bu oranda önceki aya göre 0,1 puanlık düşüş var. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı kasım ayında yüzde 10,4 seviyesindeydi. Aralık ayındaki mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ekim ayındaki yüzde 10,6’lık zirve seviyesinin ise 0,3 puan altında kalıyor.

1076Mevsimsel düzeltilmiş tarım dışı işsizlik oranında da benzer bir eğilim söz konusu. Yalnız tarım dışı işsizlik oranı 2 puan daha yukarıda seyrediyor. Mevsimsel düzeltilmiş tarım dışı işsizlik oranı ekim ayında yüzde 12,6’ya çıkmıştı. Bu oran kasım ayında yüzde 12,4’e ve aralık ayında ise yüzde 12,3’e geriledi.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı 2014’ün sonlarında da hemen hemen aynı seviyelerden düşüşe geçmiş ve 2015’in bahar aylarında bir ara yüzde 9,9’a kadar inmişti. Ancak daha sonra yeniden tırmanışa geçerek sonbahar aylarında tekrar zirveye yükselmişti.

Ekonomide geçen yılın son çeyreğinde gözlenen toparlanma sayesinde yine aynı senaryo devreye girdi gibi. İşsizlikte geçen yılın sonlarında başlayan düşüş bu yılın ilk aylarında da sürebilir. Ancak geçen yılın son çeyreğindeki toparlanmayı geçici gördüğümüz için işsizlikteki bu düşüşün kalıcı olmasını beklemiyoruz. Ekonomideki yavaş büyüme eğilimi önümüzdeki aylarda işsizlikte yeniden yükseliş olmasına yol açacak gibi görünüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap