İşsizlik korkutucu boyutlara ulaştı

İşsizlik korkutucu boyutlara ulaştı

İşsizlikte geçen yılın ortalarında başlayan yükseliş hızlanarak sürüyor. Bu yükseliş işsiz sayısını korkutucu boyutlara ulaştırdı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, işsiz sayısı ocak ayında 4,7 milyona yaklaşarak Türkiye’de daha önce hiç görülmemiş bir seviyeyi buldu. Geçen yılın ocak ayında işsiz sayısı 3,4 milyondu.

Buna göre işsiz sayısı son bir yıllık dönemde 1,3 milyona yakın artmış bulunuyor. Geçen yılın ocak ayında yüzde 10,8 olan işsizlik oranı da 3,9 puanlık artışla bu yılın aynı ayında yüzde 14,7’ye çıkmış durumda.

İşsizlikteki bu artış ekonominin geçen yılın ortalarında krize girmesinden kaynaklanıyor. 2018’in ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde olan ekonomik büyüme oranı üçüncü çeyrekte yüzde 1,8’e inmiş, dördüncü çeyrekte ise yüzde 3 küçülme olmuştu.

Öncü göstergelere bakılırsa, ekonomideki bu küçülme 2019’un ilk çeyreğine de sarkmışa benziyor. Hal böyle olunca da işsizlikte artış yaşanmasının şaşırtıcı bir tarafı bulunmuyor.

Çünkü bizim hesaplarımız Türkiye’de işsizlik oranının sabit kalması için bile ekonomide yüzde 5,5-6 arasında büyüme yaşanmasının şart olduğunu gösteriyor.

Büyüme bu eşiğin altında kaldığında ekonomi işgücü piyasasına yeni girişleri karşılayacak kadar bile istihdam yaratamadığı için işsizlik yükseliyor.

Ekonomi büyümek şöyle dursun küçülmeye başladığında da tabii ki işsizlikte füze gibi bir yükseliş oluyor. Ekonomide hızlı büyümeye dönüş ufukta görünmediği için işsizlikteki yükseliş maalesef daha da süreceğe benziyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap