İşsizlikte tırmanış sürüyor

İşsizlikte tırmanış sürüyor

yavas-buyumeyle-insani-gelisme-olmuyor-1MEVSİMSEL DÜZELTİLMİŞ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 11,4’E YÜKSELDİ.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 11,4 olarak gerçekleşti. Bu oranda önceki aya göre 0,2 puanlık yükseliş var.

DR.ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Son dört aydır yükselişte olan mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı nisan ayındaki seviyesine göre ise 1,5 puan yukarıda bulunuyor.

Bu yükselişin büyük kısmı mayıs ve haziran aylarında yaşanmıştı. Hızı kesilmekle birlikte temmuz ve ağustos aylarında da işszlikteki yükseliş devam etti.

İşgücü piyasası istatistiklerinde ağustos ayı verileri aynı zamanda üçüncü çeyrek dönemin verileri oluyor. Mayıs ayı verileri ise aynı zamanda ikinci çeyrek dönemin verileriydi. Buna göre mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı üçüncü çeyrekte önceki çeyrek döneme kıyasla 1 puan yükselmiş bulunuyor.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlikte üçüncü çeyrekte yaşanan bu sıçrama söz konusu dönemde ekonomide işlerin iyice kötüleşmesinden kaynaklanıyor. Gösterge’nin ilk sayfasında, üçüncü çeyrekte ekonomide geçen yılın aynı dönemine göre küçülme yaşandığını tahmin ettiğimizi yazmıştık.

Üçüncü çeyrekte muhtemelen mevsimsel düzeltilmiş olarak önceki çeyrek döneme göre de ekonomide küçülme çıkacak. Küçülen ekonomi istihdam yaratamayınca doğal olarak işsizlik de artıyor.

Nitekim, mevsimsel düzeltilmiş verilere göre, ikinci çeyrekte 27 milyon 337 bin olan istihdam üçüncü çeyrekte 27 milyon 81 bine indi. İkinci çeyrekte 3 milyon 164 bin olan işsiz sayısı ise üçüncü çeyrekte 3 milyon 475 bine yükseldi.

20041İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap