Konut satışları hala düşüşte

Konut satışları hala düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tapu kayıtlarından oluşturduğu verilere göre, mart ayında ülkemizde 105 bin 46 adet konut satıldı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Geçen yılın aynı ayında satılan konut sayısı bundan biraz daha yüksek ve 110 bin 905 adet olarak gerçekleşmişti. Buna göre mart ayında konut satışlarında yıllık bazda yüzde 5,3 gerileme yaşandı.

Konut satışlarında yılın ilk iki ayında yaşanan düşüş çok daha derindi. Konut satışları ocak ayında geçen yılki seviyesinin yüzde 24,8 ve şubat ayında ise yüzde 18,2 altında kalmıştı.

Bu düşüşün mart ayında yavaşlaması konut satışlarında uygulanan katma değer vergisi ile tapu harcı indirimiyle ilgili olabilir. Normalde bu indirimler mart ayında sona erecekti.

21 Mart’ta alınan bir kararla bu indirimler yıl sonuna kadar uzatıldı. Fakat bu uzatma kararı alınana kadar geçen sürede söz konusu indirimlerden yararlanmak amacıyla yapılan satışların talebi biraz olsun desteklemiş olması mümkün.

Eğer durum gerçekten böyleyse nisan ayında konut satışlarındaki düşüşün tekrar hızlandığını görebiliriz. Ekonomide resesyon yaşanırken ve tüketicinin geleceğe ilişkin güveni de bu kadar zayıfken konut satışlarının yeniden yükselişe geçmesi zor görünüyor.

Çünkü böyle dönemlerde tüketiciler konut gibi büyük montanlı alım kararlarını erteleme yoluna gidiyor. Üstelik konut kredisi faizleri de konut talebini destekleyebilecek düzeyin çok üzerinde bulunuyor. Bu nedenlerle konut satışlarındaki düşüş devam edeceğe benziyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap