Konut satışlarında düşüş var

Konut satışlarında düşüş var

orhankaracaNisan ayında geçen yıldan yüzde 10,9 daha az konut satıldı. Nisan ayında Türkiye genelinde 106 bin 348 adet konut satıldı. Oysa geçen yılın aynı ayında 119 bin 317 konut satılmıştı. Buna göre nisan ayında konut satışlarında yıllık bazda yüzde 10,9 oranında düşüş yaşandı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com. tr

Konut satışları 2016’ya yüzde 1,9’luk hafif bir düşüşle girmiş ama şubat ayında yüzde 7’lik artış yaşanmıştı. Bu da inşaat sektöründe işlerin hala iyi gittiği yorumlarına yol açmıştı. Ancak mart ayında konut satışlarındaki artışın sadece yüzde 1 olarak gerçekleşmesi bu konuda şüphelere yol açmıştı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb135Nisan ayında yaşanan çift haneli düşüş ise herhalde alarm zillerinin çalmasına neden olacak. Esasında konut satışlarına işgünü sayısına göre düzeltme yapılarak bakılınca yıllık bazdaki değişim oranlarında pek de dalgalanma olmadığı, yılbaşından bu yana istikrarlı bir şekilde kötüye gidiş yaşandığı görülüyor.

İşgünü sayısına göre düzeltme yapıldığında ocak ayında yüzde 4,8 olan yıllık bazdaki artış oranının şubat ayında yüzde 2,4’e indiği, mart ayında yüzde 3 ve nisan ayında ise yüzde 10,9 düşüş yaşandığı anlaşılıyor.

Önceki üç ayda geçen yıla göre yaşanan işgünü farklılıkları gerçek durumu görmeyi engellemişti. Nisan ayında ise işgünü sayısının geçen yılla aynı olması nedeniyle gerçek durum tam olarak ortaya çıktı. İşgünü sayısı tapu dairelerindeki işlem sayısını etkileyerek aylık konut satışı istatistiklerini çarpıtıyor.

İnşaat sektörü konut satışlarının yeniden yükselişe geçmesi için Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine bel bağlamış durumda. Ancak ekonomide geleceğe güven o kadar zayıf ki, faizler düşse bile konut talebinde yeniden artış yaşanmayabilir.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap