Konut satışlarında işler iyi gitmiyor

Konut satışlarında işler iyi gitmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, şubat ayında satılan konut sayısı 78 bin 450 olarak gerçekleşti.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Oysa geçen yılın şubat ayında satılan konut sayısı 95 bin 953’ü bulmuştu. Buna göre şubat ayında konut satışları yüzde 18,2 düştü.

Konut satışları 2019’un ilk ayında da geçen yılki seviyesinin çok altında çıkmıştı. Ocak ayında satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayındaki düzeyinin yüzde 24,8 altında kalmıştı.

Konut satışlarında şubat ayında yaşanan düşüş biraz daha az ama yine de oldukça yüksek. Konut satışlarında işlerin iyi gitmemesinin temel nedenini elbette talepte yaşanan gerileme oluşturuyor.

Talepteki gerilemenin ise birkaç nedeni var. Birincisi, enflasyondaki yükseliş halkın satın alma gücünü zayıflatmış durumda. İkincisi, faizlerde geçen yıl yaşanan artış nedeniyle kredi kullanımı artık çok cazip görünmüyor.

Şubat ayında ipotekli konut satışlarındaki düşüşün yüzde 68,2’yi bulması, bu faiz artışının talebi nasıl gerilettiğini çok iyi yansıtıyor.

Üçüncüsü, geleceğe güvenin iyice zayıflamış olması yüzünden parası olanlar da ihtiyatlı davranıp konut alımından uzak duruyor.

Konut satışlarında işlerin düzelmesi için önce bu üç faktörde düzelme yaşanması lazım. Ancak bu o kadar kolay sağlanabilecek bir şey değil. Özellikle satın alma gücünün tamiri için epey bir süre gerekli.

Hal böyle olunca da konut satışlarında işler bir süre daha kötü gitmeye devam edeceğe benziyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap