Küresel ekonomide beklentiler bozuluyor

Küresel ekonomide beklentiler bozuluyor

orhankaracaIMF, dünya ekonomisi büyüme tahminini 0,2 puan daha düşürdü. Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund: IMF), ilkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda iki kez, Dünya Ekonomisinin Görünümü (Word Economic Outlook: WEO) isimli bir rapor yayınlar.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com. tr

Bu raporda küresel ekonomiye ve üye ülkelere ilişkin analizler, tahminler ve öngörüler yer alır. Söz konusu raporun 2016 yılına ait ilk sayısı geçen hafta yayınlandı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

hb5

Bu rapora göre küresel ekonomideki son durumu ve beklentileri şöyle özetleyebiliriz:

  • Dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,2 ve 2017’de ise yüzde 3,5 büyümesi bekleniyor. Dünyada geçen yılki büyüme ise yüzde 3,1 olmuştu. Yani bu yılki büyüme geçen yılki büyümeden çok farklı olmayacak gibi görünüyor. Oysa 2016’ya girilirken geçen yıl-kinden biraz daha iyi bir büyüme öngörülüyordu. IMF’nin geçen ekim ayındaki 2016 yılı küresel büyüme tahmini 0,4 puan, ocak ayındaki ara revizyonda yaptığı tahmin ise 0,2 puan daha yüksekti. 2017 büyüme tahmininde de ekim ayındaki rapora göre 0,3 puanlık, ocak ayındaki ara tahmine göre 0,1 puanlık düşüş var. Yeni yılın ilk aylarında işler pek de beklendiği gibi gitmeyince tahminler aşağı çekilmeye başladı.

• Dünya ekonomisi 20082009 küresel resesyonundan bu yana kendine gelemedi. Esasında bu resesyon çabuk atlatıldı ama dünya ekonomisi eskisi gibi hızlı büyüme oranlarına bir türlü ulaşamadı. Uzun zamandır bir yavaş büyüme dönemi sürüp gidiyor. Bu dönem daha bir süre daha da devam edeceğe benziyor. Çünkü olağanüstü gevşek para politikasına rağmen Avrupa’da tüketim bir türlü canlanamıyor. Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşün gelişmekte olan ülkelerdeki talebi zayıflatması ise işi daha da zorlaştırıyor.

• IMF’nin tahminlerine göre, bu yıl hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde geçen yılkine yakın bir büyüme yaşanacak. Dış talep açısından bizim için önem taşıyan bölge ve ülkelere baktığımızda da geçen yılkinden çok olumlu bir tablo görmüyoruz. Euro Bölgesi’nde büyümenin geçen yılkine çok yakın ve yüzde 1,5 olması bekleniyor. Rusya’da resesyonun bu yıl da devam edeceği tahmin ediliyor. Alternatif pazarlarımız arasında önemli bir yeri olan Ortadoğu’ya ilişkin öngörüler de çok iyimser değil.

• IMF’ye göre bu yıl petrolün ortalama varil fiyatı 35 dolar civarında olacak. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yine yüzde 1’in altında olurken, gelişmekte olan ülkelerde de Türkiye’dekinden çok düşük ve yüzde 4,5 civarında gerçekleşecek. Faizler ise Avrupa’da negatif tarafa geçiş yapacak.

TÜRKİYE TAHMİNLERİ

• IMF’nin Türkiye’ye ilişkin tahminleri de çok iç açıcı görünmüyor. Türkiye’de büyüme oranının bu yıl da düşük kalacağı ve yüzde 3,8 olacağı öngörüyor. 2017 büyüme beklentisi daha da düşük ve yüzde 3,4 düzeyinde. Ekonomideki yavaş büyümeye bağlı olarak bu yıl cari açığın daha da düşeceği ama işsizlik oranının yükselmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

• IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2016 yılı öngörüleri içinde en olumsuzu enflasyona ilişkin olanı. IMF’ye bakılırsa bu yıl enflasyon yeniden çift haneye çıkacak ve yıl sonunda yüzde 10,9’u bulacak. Esasında son iki ayda yaşanan hızlı düşüşle enflasyonun yıl sonunda çift haneye ulaşma ihtimali zayıfladı gibi görünüyor.

Ancak gelecek hafta başkanı değişecek olan Merkez Bankası’nın yeni dönemde nasıl bir para politikası izleyeceğini bilemiyoruz. Yeni dönemde izlenecek para politikasına döviz kurlarının vereceği tepkiye bağlı olarak ise enflasyonda her türlü seçenek hala masanın üzerinde bulunuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap