Merkez, top çevirmeye devam ediyor

Merkez, top çevirmeye devam ediyor

orhankaracaPara politikası faizi ocak ayı toplantısında de değişmedi. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK), 2016’nın ilk toplantısını geçen hafta yaptı. Bu toplantıda temel para politikası faizlerinde bir değişiklik yapılmadı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bir haftalık repo borç verme faizi yüzde 7,5’te, gecelik borç verme faizi yüzde 10,75’te ve gecelik borçlanma faizi de yüzde 7,25’te sabit tutuldu.

543PPK, temel para politikası faizlerinde en son geçen yılın şubat ayında değişiklik yapmıştı.

O zamandan beri neredeyse bir yıl geçti ve bu sürede para politikası faizlerine hiç dokunulmadı.

Oysa bu dönemde finansal piyasalarda ve ekonomide çok dalgalı bir dönem yaşandı.

Mesela dolar kuru yüzde 20’nin üzerinde artış göstererek 3 TL’yi aştı. Kurlardaki artış da enflasyona olumsuz
yansıdı.

Enflasyon yüzde 5’lik hedefin çok üzerine çıkarak 2015’i yüzde 8,8 düzeyine kapattı. Ancak Merkez Bankası bu gelişmelere tepkisiz kaldı.

Bu tepkisizlik genelde Merkez Bankası’nın siyasi baskı altında olmasına bağlanıyor. Bu siyasi baskıyla her an yeniden karşılaşma ihtimali olduğu için, Merkez Bankası hala aktif kararlar alamıyor. 1 Kasım genel seçimi öncesinde ilan ettiği para politikasında sadeleşme adımını da muhtemelen bu yüzden atamıyor.

Bunun yerine top çevirerek durumu idare etmeye çalışıyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi nisan ayında doluyor. Başçı, görev süresi dolana kadar top çevirmeye devam edip, para politikasında yeni dönem stratejisini belirleme işini yeni başkana bırakmayı düşünüyor gibi görünüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap