Reel dış ticarette durum aynı gibi

Reel dış ticarette durum aynı gibi

Reel dış ticarette 2019 yılı geçen yılın sonlarındakine benzer bir görünümde başladı.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla ihracat miktar endeksi yüzde 11,9 artarken, ithalat miktar endeksi ise yüzde 24,9 düştü.

Geçen yılın son çeyreğinde ihracat miktar endeksinde yaşanan artış buna çok yakın ve yüzde 10,6 olmuştu. Aynı dönemde ithalat miktar endeksinde yaşanan düşüş de ocak ayındakine yakın ve yüzde 25,8’di.

Aslında nominal ihracat verileri ocak ayında daha zayıf bir duruma işaret ediyordu. Nominal verilere göre ocak ayında ihracatta yaşanan artış sadece yüzde 5,9’du.

Ancak reel veriler bu durumun ihracat fiyatlarının gerilemesinden kaynaklandığını gösteriyor. Ocak ayında ihracat birim değer endeksi yüzde 5,5 düştü. Ocak ayında ithalat birim değer endeksinde de yüzde 3,1’lik düşüş görünüyor.

Geçen yılın son çeyreğinde ekonomideki küçülmenin iyice derinleşmesini dış ticarette yaşanan gelişmeler önlemişti.

Bu dönemde mal ve hizmet ihracatında yaşanan yüzde 10,6’lık artış büyümeye 2,2 puanlık katkı yaparken, mal ve hizmet ithalatındaki yüzde 24,4’lük düşüşten ise 6,2 puanlık katkı gelmişti.

Böylece iç talepteki büyük düşüşe rağmen ekonomideki küçülme yüzde 3’te kalmıştı. Reel dış ticarette ocak ayında gördüğümüz tablo şubat ve mart aylarında da aynen sürerse, ilk çeyrekteki ekonomik büyüme verilerinde de geçen yılın son çeyreğindekine benzer bir tablo görebiliriz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap