Reel dış ticarette küçük bir değişiklik var

Reel dış ticarette küçük bir değişiklik var

Şubat ayında ihracat miktar endeksinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 artış yaşanırken ithalat miktar endeksinde ise yüzde 15,9 düşüş oldu.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

İhracat miktar endeksinde ocak ayında yaşanan artış da buna yakın ve yüzde 11,9 düzeyindeydi.

İthalat miktar endeksinde ise ocak ayında bundan çok daha derin ve yüzde 24,9’luk düşüş vardı. İhracat ve ithalat miktar endeksleri dış ticaretteki reel gelişmeleri anlamamızı ve böy-lece dış ticaretin büyümeye etkisini görmemizi sağlıyor.

2019’un son çeyreğinde ekonomi yüzde 3 küçülürken ihracat miktar endeksi yüzde 10,6 artmış, ithalat miktar endeksi ise yüzde 25,8 düşmüştü. Bu gelişmelerin ikisi de küçülmenin daha da derinleşmesininönüne geçmişti.

İthalat, yurtdışında üretilen mallara yapılan harcamaları ifade ettiğinden milli gelir hesabına negatif olarak giriyor. Bu nedenle de ithalatın artması büyümeyi negatif, azalması ise pozitif etkiliyor.

Yılın ilk iki ayında ihracat miktar endeksinde yaşanan artışın 2019’un son çeyreğindeki artışa yakın olması, eğer mart ayında büyük bir değişiklik olmadıysa, bu yılın ilk çeyreğinde de ihracattan büyümeye benzer bir katkı gelebileceğini düşündürüyor.

aİlk iki ayda ithalat miktar endeksinde yaşanan düşüşün 2019’un son çeyreğindeki düşüşten daha az olması ise ilk çeyrekte ithalatın büyümeye pozitif katkısının azalmış olabileceği anlamına geliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap