Sanayide durum bir türlü düzelmiyor

Sanayide durum bir türlü düzelmiyor

orhankaracaSATIN ALMA YÖNETİCİLERİ ENDEKSİ 50’NİN ALTINDA SEYREDİYOR.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) ağustos ayındaki değeri 47 olarak gerçekleşti. Bu değer önceki aya göre 0,6 puanlık düşüş gösterdi. PMI’nin değeri temmuz ayında 47,6 seviyesindeydi.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

PMI, imalat sanayiindeki yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden oluşturuluyor. Bu endekste 50’nin üzerindeki değerler iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise kötüleşmeye işaret ediyor. PMI, ilgili olduğu dönemin hemen ardından gecikme olmaksızın yayınlandığı için, sanayi üretimi ve dolayısıyla genel ekonomik durum için önemli bir öncü gösterge işlevi görüyor.

ISO PMI’nin değeri altı aydır kritik 50 seviyesinin altında seyrediyor. Bu da sanayide ve dolayısıyla ekonomide işlerin kötü olduğu anlamına geliyor. ISO PMI geçen yılın büyük bölümünde de 50 seviyesinin altındaydı ama 1 Kasım’daki tekrar seçimden yeniden tek parti iktidarının çıkmasından sonra hızla yükselmiş ve aralık ayında 52,2 seviyesini bulmuştu.

Fakat seçim sonrasında işler düzelmek yerine daha da kötüye gidince PMI yönünü tekrar aşağıya çevirdi. Mart ayında yeniden 50’nin altına indi ve bir daha da bu kritik seviyenin üzerine çıkamadı. Tam tersine son üç ayda işler daha da bozulmuş gibi görünüyor.

Maalesef ISO PMI bir süre daha bu seviyelerde seyretmeye devam edeceğe benziyor. Çünkü yurtiçindeki siyasi gelişmeler yüzünden iç talepte durum pek parlak değil. Dış talepte de ekonomide işleri düzeltecek ölçüde bir canlanma görünmüyor.

1032İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap