Turizmde işler hala kötü gidiyor

Turizmde işler hala kötü gidiyor

ZİYARETÇİ SAYISINDAKİ BÜYÜK DÜŞÜŞ EKİM AYINDA DA SÜRDÜ.

DR.ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, ekim ayında ülkemizi 2 milyon 450 bin yabancı ziyaret etti. Bu sayı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8’lik düşüşe tekabül ediyor. Geçen yıl ekim ayında ülkemizi 3 milyon 301 bin yabancı ziyaret etmişti.

Turimzde işler kötü gitmeye geçen yılın bahar aylarında başlamıştı. Bu yılın bahar aylarından itibaren ise durum iyice kötüleşti. Bu durum hala devam ediyor. Yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüş ekim ayında biraz hız kesmiş olsa da hala olağanüstü boyutlarda kalmayı sürdürüyor. Maalesef bu konuda bir toparlanma yaşanması da zor görünüyor. Geçen yılın ortalarında başlayan ve giderek tırmanan terör ortamı, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması ve komşu ülkelerdeki bizi de içine çeken silahlı çatışmalar sürdükçe yabancıların ülkemize olan ilgisinin tekrar yükselmesi zor olacağa benziyor.

Ziyaretçi sayısındaki büyük düşüşe bağlı olarak bu yıl turizm gelirlerinde de adeta çöküş yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk dokuz ayında turizm gelirleri geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinin yüzde 30,4 gerisinde kaldı. Geçen yılın ilk dokuz ayında 24,9 milyar dolar olan turizm gelirleri, bu yılın aynı döneminde ancak 17,3 milyar dolar olarak gerçekleşebildi. Ziyaretçi sayısındaki büyük düşüşün ekim ayında da sürmesi, turizm gelirlerindeki gerilemenin yılın son çeyreğinde de devam edeceğini düşündürüyor. Geçen yıl 31,5 milyar dolar olan turizm geliri bu yıl 25 milyar doları bile bulamayacak gibi görünüyor.

7054

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap