Üretim ve satışlarda düşüş sürüyor

Üretim ve satışlarda düşüş sürüyor

Ekonomide geçen yılın son çeyreğinde başlayan küçülme bu yılın ilk çeyreğine de sarkmış gibi görünüyor. Geçen hafta açıklanan şubat ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri bu yönde sinyal veriyor.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bu veriler, biraz hız kesmekle beraber, üretim ve satışlarda düşüşün hala sürdüğünü gösteriyor. Sanayi üretimi şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 düştü. Sanayi üretiminde ocak ayında da yıllık bazda yüzde 7,4 düşüş vardı.

Yılın ilk iki ayında ise yüzde 6,2 düşüş olduğu hesaplanıyor. Bu oran geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 7,3’lük düşüşün altında kalıyor ama yine de oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor.

Perakende satışlar şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre reel olarak yüzde 4,9 geriledi. Perakende satışlar ocak ayında da reel olarak yüzde 6,3 düşmüştü. Yılın ilk iki ayında ise yüzde 5,6 düşüş görülüyor.

Bu oran geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 7,3’lük düşüşün altında ama yine de epey yüksek bir gerilemeye işaret ediyor. Türkiye’de sanayi üretimi ve reel perakende satışlardaki yıllık değişim ile ekonomik büyüme arasında güçlü bir korelasyon mevcut.

Nitekim hem sanayi üretiminin hem de reel perakende satışların yüzde 7,3 düştüğü 2018’in son çeyreğinde ekonomi yüzde 3 küçülmüştü.

Sanayi üretimi ve reel perakende satışlardaki düşüşün sürmesi, ekonomide bu yılın ilk çeyreğinde de küçülme görebileceğimiz anlamına geliyor.

Belki bu küçülme 2018’in son çeyreğindekinden biraz daha düşük olabilir. Daha kesin bir yorumda bulunmak için mart ayı verilerini de görmek gerekiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap