Başkent Doğalgaz’ı halka arz edecek

Başkent Doğalgaz’ı halka arz edecek

Ankara’nın doğalgaz dağıtımını gerçekleştiren Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO, Torunlar Grubu’nun enerji sektöründeki tek yatırımı.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

2013 yılında özelleştirme yoluyla Torunlar bünyesine geçen şirket, büyüme planları kapsamında hisselerinin yüzde 25’ini halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Onayların alınmasının ardından halka arz işleminin başlatılması planlanıyor.

Torunlar Grubu, gıda, gayrimenkul, AVM yönetimi ve eğlence hizmetleri alanlarındaki yatırımlarına 2013 yılında katıldığı enerji ihalesiyle enerji sektörünü de eklemişti. Grup, 1 milyar 162 milyon dolar vererek Başkent Doğalgaz’ı bünyesine katmıştı. Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO, Türkiye’nin ilk altyapı GYO’su unvanını da taşıyor.

BORSAYA AÇILIYOR
Polatlı, Kızılcahamam ve Beypazarı ilçeleri hariç Ankara il sınırları dâhilinde doğalgaz dağıtım lisans hakkını 2037 yılına kadar elinde bulunduran şirket, kısa bir süre önce halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO’nun hisselerinin yüzde 25’ini halka arz etmek üzere SPK’ya başvurduklarını belirten Torunlar Grubu CFO’su ve Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO’nun Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç, Borsa İstanbul’un (BİST) onayının ardından piyasadaki gelişmeleri de izleyerek en kısa sürede halka arz işlemlerinin başlatılmasının planlandığını söylüyor.

2016 yıl sonu itibariyle yaklaşık 2,5 milyar TL cirosu bulunan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO, sektöründeki ilk halka arzı gerçekleştirerek kurumsal yönetim adımlarını daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor. 780 çalışanı bulunan şirket bu yılın ilk yarısında 1,6 milyar TL’lik ciro yaptı.

Torunlar bünyesine geçtiği 2013 yılında 1 milyon 440 bin abonesi bulunan şirketin şu anda 1 milyon 722 bin abonesi bulunuyor. Türkiye’nin en büyük özel gaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz, yıllık yaklaşık 3,6 milyar standart metreküp (Sm3) gaz dağıtım hacmi ile Ankara’nın büyümesine paralel her yıl yaklaşık 70 bin yeni müşteriye ulaşıyor.

Şirketi devraldıkları 2013 yılından bu yana gaz akışı takibinin iyileştirilmesinden çağrı merkezine kadar 220 milyon TL’lik iyileştirme yatırımı yaptıklarına dikkat çeken İsmail Kazanç, 2020 yılına kadar 2 milyon aboneye ulaşmayı hedeflediklerini de söylüyor.

DOKUZ İLÇEYE YAYILACAK
Başkent Doğalgaz, önümüzdeki dönemde henüz gaz dağıtımı yapılmayan Ankara’nın dokuz ilçesine doğalgaz şebeke yatırımı yapılması, Ankara bölgesi genelinde yeni bağlantılar geliştirilmesi ve taşıma hizmeti verilen sanayi müşteri segmentinin geliştirilmesi suretiyle sunduğu gaz hacmini arttırarak büyümeyi hedefliyor.

Nüfus bakımından Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Ankara, aldığı göçün yoğunluğuyla da şirketin büyümesine katkı sağlıyor.

DOĞALGAZDA İLK HALKA ARZ
Ankara, 1929 yılında Türkiye’nin ilk havagazını ve 1988 yılında Türkiye’nin ilk doğal-gazını kullanmaya başladı. Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Türkiye’nin ilk altyapı GYO’su olarak hizmet veriyor. Türkiye’de gaz dağıtım alanındaki ilk halka arzı gerçekleştirecek olan şirket, kurumsal anlamda Türkiye’de bir ilk olan altyapı GYO modelini de yatırımcılarla tanıştıracak.

Ortalama yaşı 14 yıl olan 11 bin 594 km şebeke uzunluğuna sahip Başkent Doğalgaz, Ankara’nın şehirleşme potansiyeline bağlı olarak yılda yaklaşık yüzde 4 oranında abone artışı sağlayarak her yıl 70 bin yeni aboneye doğalgaz hizmeti sunuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap