Altınbaş ve Altınhas’ta tatlı rekabet

Altınbaş ve Altınhas’ta tatlı rekabet

Altınbaş Holding, Gaziantepli Mehmet Altınbaş’ın 1950’li yıllarda temellerini attığı Türkiye’nin en önemli gruplarından biri.

Mücevherat, finans, enerji, lojistik ve eğitim olmak üzere beş ana alanda faaliyet gösteriyor ve yıllık 8,6 milyar TL’lik bir ciroya sahip. Bugün grup altı erkek kardeş, Ali, Vakkas, Sofu, İmam, Hüseyin ve Nusret Altınbaş tarafından yönetiliyor.

Kardeşlerin Altınbaş Holding haricinde kendi özel işleri de bulunuyor. En küçük kardeş Nusret Altınbaş’ın aracı kurumu Alnus Yatırım faaliyete başladı. En büyük kardeş Ali Altınbaş’ın Altay Portföy Yönetimi isimli bir portföy yönetim şirketi var.

Yine kardeşlerden İmam ve Hüseyin Altınbaş’ın şirketi Altınhas Holding, finans, eğitim, perakende, gayrimenkul, enerji, mücevherat, lojistik, tarım ve tekstil alanlarında faaliyet gösteriyor. Altınhas Holding’in çatısı altında İmam ve Hüseyin Altınbaş’ın Altınbaş Holding hisselerinin yönetimi de var.

Geçen hafta Altınhas Holding’in yeni bir yatırımıyla ilgili bir gelişme oldu. Altınhas Holding tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermek üzere Albank’ın kurulduğu bilgisi verildi.

Başkent Lefkoşa’da hizmete girecek olan Merkez Şube’nin ardından, Albank, Kuzey Kıbrıs’ta yeni şubeler açarak bireysel ve özel bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı, kurumsal ve yatırım bankacılığı, döviz, para piyasaları işlemleri ile uluslararası bankacılık hizmetlerini içeren geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürecek.

Altınhas Holding Yönetim Kurulu Başkanı HOLDİNG İmam Altınbaş tarafından yapılan yazılı açıklamada “Kuzey Kıbrıs halkının finansal ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz ederek, onlara dünya standartlarında finansal hizmetler sunacağız” ifadesi kullanıldı.

Burada aslında Altınhas Holding Albank yatırımıyla Altınbaş Holding’e rakip duruma geliyor. Şöyle ki, Altınbaş Holding her ne kadar Gaziantep’te kurulmuş olsa da yükselişini Kuzey Kıbrıs’taki yatırımlarıyla başlattı. Grup,1985 yılında Türkiye pazarına geri döndü.

Altınbaş Ailesi, finans alanındaki ilk yatırımı olan Altınbaş Bank’ı da yine ikinci memleketleri olan Kuzey Kıbrıs’ta açtı. Sonrasında bankanın adını Creditwest olarak değiştirdi. Altınbaş Holding, Creditwest markası altında Kuzey Kıbrıs’ta bankacılık, sigortacılık ve bireysel finansman alanında faaliyet gösteriyor.

Ukrayna’da 2007 yılından bu yana iki şube ile bankacılığa devam eden Altınbaş Holding, Türkiye’de de Creditwest Faktoring ile hizmet veriyor. Creditwest Bank Kıbrıs, bugün Kuzey Kıbrıs’ın el büyük özel sermayeli bankası konumunda ve 14 şube ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Konuyla ilgili olarak İmam Altınbaş’a telefonla ulaşmaya çalıştık. Ancak Altınhas Holding’in Etiyopya’da sürdürdüğü tarım ve tekstil yatırımlarıyla ilgili olarak bu ülkede olduğu bilgisini aldık. Daha sonra Altınhas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınbaş’a ulaştık. Hüseyin Altınbaş, ING Bank’ın Kuzey Kıbrıs’tan çekilme yönünde bir hamlesinin olduğunu, bunu değerlendirdiklerini söylüyor.

Hüseyin Altınbaş, “Bu yeni yatırımla Creditwest Bank ile Albank rakip olmuyorlar mı?” sorumuza ise bu durumun bir sorun teşkil etmediği cevabını veriyor. Altınbaş, “Creditwest Kuzey Kıbrıs’ın en güçlü özel sermayeli bankası. Albank daha yeni adımlar atacak.

Hem biz hissedarlar olarak iki farklı banka yönetimi görmüş olacağız. İki banka arasında tatlı bir rekabet ortamı olacağını düşünüyorum” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap