BES’te milyonluk hesaplar!

BES’te milyonluk hesaplar!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) otomatik katılım, Ocak 2017’den itibaren uygulamaya giriyor. Bu tarihten itibaren işe girenler ve 45 yaşın altındaki özel sektör ve kamu çalışanları otomatik olarak bu sistemin bir parçası olacak. Resmi Gazete’de yayınlanan bu değişikliğe ilişkin gelişmeleri son haftalarda sürekli olarak sizlere aktarıyoruz. Bu hafta da BES şirketleri cephesinden bazı gelişmeleri aktarmak istiyoruz.

En önemli soru, kaç milyon kişinin ‘otomatik katılım’ın bir parçası olacağı. Türkiye’de halen 15 milyon civarında özel ve kamu çalışanı var. Çalışan sayısı, sisteme otomatik katılım konusunda ayrı bir kriter. Edindiğimiz bilgiye göre, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, 100 ve üzerinde çalışanı olan şirketlerin sisteme otomatik katılımını öngörüyor. Bazı emeklilik şirketleri tarafından hazırlanan fizibiliteye göre, bu durumda yaklaşık 8 milyon çalışanın sisteme otomatik katılımı olacak. Bu sayının 250 çalışana yükseltilmesi durumunda ise kritere uyan yaklaşık 5 milyon kişi olacağı tahmin ediliyor.

Yine BES şirketlerince yapılan çalışmaya göre, asgari ücretli için 49 TL, tavan ücreti alan için 321 TL asgari ödeme, işverence çalışanın gelirinden kesilecek. Kabaca çalışan başına 100 liralık bir aylık ödemenin olacağı hesaplanıyor. Bu durumda aylık 500 ile 800 milyon lira arasında bir fon toplanacak.

Fonların nasıl değerlendirileceği de ayrı bir tartışma konusu. Ancak bu konu netleştirilmiş değil. Var olan sistemdeki gibi portföy yönetim şirketleri tarafından mı yönetileceği yoksa DASK benzeri bir ihale mi yapılacağı henüz belirlenmedi.

BES şirketleri bu yapıya nasıl bir hazırlık yapıyor? Cardif Emeklilik Genel Müdürü Cemal Kişmir, “Henüz netleşmeyen bazı noktalar var. Ama önümüzdeki günlerde Hazine’den bu yönde düzenleme gelecektir. Biz de bireysel emeklilik şirketleri olarak şu anda olabildiğince kurumsal pazarlama yapıyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap