Yüzde 9’un altında

Yüzde 9’un altında

Küresel merkez bankalarına ilişkin spekülasyonlar haftanın tamamına damgasını vurdu. FED üyelerinin konuşmaları, önemli piyasa kırılımları yaşanmasına neden oldu ve dolar nezdinde bir fiyatlamanın önü açıldı. Doların küresel çapta değer kazanmasından neredeyse bütün enstrümanlar etkilendi. ABD Başkanlık seçimleri ve öncesinde ekim ayında gerçekleşecek iki münazara gibi önemli dönemeçler olacak.

Piyasalar kritik bir üç ayın içinde. Fiyat dalgalanmalarının bant aralığı genişleyecek. İçerideki gündemde ise yeni açıklanan OVP’de büyüme tahminleri kayda değer şekilde aşağı çekildi. 2016 yılı için büyüme tahmini yüzde 4’ten yüzde 3,2’ye revize edilirken, 2017 büyüme tahmini yüzde 4,4, takip eden dönemler için de yüzde 5 olarak açıklandı. Böyle gelişmeler ışığında tahvil faizleri yüzde 9’un altında seyrediyor.

Tahvil faizlerinde iki yıllık tahvil faizi için yüzde 9,50-10, 10 yıllık tahvil faizi için de yüzde 10,50-11 beklenti mevcut. ABD’de de bu hafta eylül ayı FOMC toplantısının tutanakları ve cuma günü Janet Yellen’in Boston FED’de yapacağı konuşma da önemli olacak. Clinton-Trump münazarasının üçüncüsü ise 19 Ekim’de gerçekleşecek. FOMC üyelerinin sözel yönlendirmeleri de devam edecek, nitekim bu haftaki konuşma takvimleri de yoğun görünüyor.

6000İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap